Paszport do świetnej kariery: studiuj w języku angielskim!

maj 17, 2021

Swobodnie posługujesz się językiem angielskim i planujesz karierę za granicą lub w międzynarodowej firmie? Chcesz uzyskać gruntowne techniczne wykształcenie? Możesz połączyć wszystkie te cele wybierając studia w języku angielskim na Politechnice Krakowskiej. Kilka lat edukacji sprawi, że nie tylko opanujesz materiał studiów inżynierskich lub magisterskich, ale też zaczniesz porozumiewać się w języku angielskim z podobną swobodą, jak w języku polskim. Sprawisz, że twoje CV przyciągnie uwagę każdego pracodawcy, a wyjazd do pracy za granicę nie wzbudzi w tobie żadnych obaw. What are you waiting for? Go get it!

Dla kogo studia w języku angielskim?

Spośród ośmiu wydziałów Politechniki Krakowskiej, siedem oferuje możliwość studiowania w języku angielskim, z czego trzy wydziały oferują studia I stopnia. Naukę po angielsku możesz wybrać na wydziałach: Architektury, Informatyki i Telekomunikacji, Inżynierii Lądowej, Inżynierii Materiałowej i Fizyki, Inżynierii Środowiska i Energetyki, Inżynierii i Technologii Chemicznej oraz Mechanicznym.

Studia w języku angielskim to świetny wybór zarówno dla obcokrajowców, pragnących zdobywać wykształcenie techniczne w Polsce, jak i dla rodzimych studentów, którzy chcą upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i wraz z dyplomem zdobyć umiejętności językowe w wybranej dziedzinie.

Aby podjąć naukę, musisz przede wszystkim dobrze znać język angielski. Z czasem twoje kompetencje w tym zakresie naturalnie wzrosną, jednak poniżej poziomu B2 nie będzie możliwe porozumiewanie się z wykładowcami i swobodne opanowanie materiału. Znajomość języka będziesz musiał udokumentować, w zależności od wydziału, poprzez okazanie certyfikatu (CPE, FCE, CAE lub TOEFL), świadectwa matury międzynarodowej, świadectwa ukończenia liceum dwujęzycznego lub świadectwa zdania dwujęzycznej matury albo matury z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym (na co najmniej 60 procent). Znajomość języka angielskiego można również udokumentować zaliczeniem testu kompetencyjnego, przeprowadzonego online na PK w terminie wskazanym w harmonogramie rekrutacji.

Ponadto powinieneś spełniać wymagania kierunku, na który aplikujesz. Będzie to najczęściej odpowiednio wysoki wynik uzyskany na maturze z matematyki lub innych przedmiotów. W przypadku niektórych kierunków musisz również okazać portfolio z twoimi pracami.

Co więcej? Chęć do nauki, pasja do wybranej dziedziny i otwartość na nowe znajomości. Jeśli pasujesz do tego opisu, nie wahaj się i zarejestruj się na studia w języku angielskim.

Jakie studia w języku angielskim mogę wybrać?

Politechnika Krakowska oferuje studia I stopnia (inżynierskie) w języku angielskim na kierunkach architektura (Architecture), budownictwo (Civil Engineering) oraz mechanika i budowa maszyn (Mechanics and Machine Design).

Studia trwają 7 do 8 semestrów. Aby dostać się na budownictwo lub mechanikę i budowę maszyn, musisz złożyć wymagane standardowe dokumenty aplikacyjne. Pod uwagę wzięta zostanie twój wynik uzyskany na maturze z matematyki. Na architekturze dodatkowo musisz zdać egzamin  rysunku i okazać portfolio z twoimi pracami (pięć prac rysunkowych wykonanych ołówkiem, głównie rysunki odręczne brył i obiektów architektonicznych).

Studia II stopnia (magisterskie) możesz podjąć na tych samych kierunkach. Dodatkowo oferta rozszerzona jest o sześć kolejnych kierunków: architekturę krajobrazu (Landscape Architecture), fizykę techniczną (Applied Physics), technologię chemiczną (Chemical Technology), informatykę (Computer Science), inżynierię środowiska (Enviromental and Land Engineering) oraz energetykę (Power Engineering). O przyjęcie na studia II stopnia mogą się starać osoby, które ukończyły co najmniej studia I stopnia na tym samym lub pokrewnym kierunku, czyli mającym częściowo zgodną podstawę programową. W przypadku części kierunków konieczny będzie egzamin, rozmowa kwalifikacyjna lub złożenie portfolio z pracami. Oczywiście osoby, które chcą studiować na kierunku lub specjalności prowadzonych w języku angielskim, muszą udowodnić znajomość języka.

Jeśli zatem swobodnie posługujesz  się językiem angielskim, pasjonują cię zagadnienia techniczne, nie boisz się wyzwań i chcesz zdobyć paszport do pewnej kariery w Polsce i za granicą – wybierz studia techniczne po angielsku na Politechnice Krakowskiej.