Wybierz studia świadomie! Podpowiadamy, jak podjąć decyzję

lip 27, 2020

Wybór studiów to jedna z najtrudniejszych decyzji w życiu. Niektórzy już od dziecka wiedzą, że w przyszłości chcieliby być architektem albo lekarzem, ale większość osób musi podjąć decyzję nie wiedząc jeszcze tak naprawdę, czym chcieliby się zająć w przyszłości i jaki zawód wykonywać.

W Twoim otoczeniu na pewno znajdzie się wielu doradców – rodziny oraz znajomych. Warto ich słuchać i czerpać z doświadczenia, ale nie kieruj się wyłącznie ich opinią. Jeśli już wiesz, co chcesz studiować – to świetnie! Jeśli Twój wybór to Politechnika Krakowska – bardzo się cieszymy. Teraz po prostu przejdź do systemu rekrutacji i zarejestruj się na wybrane studia.

Jeśli wciąż się wahasz, pozwól, że Ci pomożemy i powiemy, czym kierować się przy wyborze kierunku studiów.

Studiuj to co lubisz!

Rodzina doradza Ci ekonomię, a Ty ziewasz na samą myśl? Więc już wiesz, że to nie będzie dobry wybór. Przy podejmowaniu decyzji kieruj się swoimi zainteresowaniami. Równie ważne są nasze predyspozycje. Myślisz o architekturze, ale rysowanie to nie Twoja bajka? Wybierz raczej inny kierunek, np. budownictwo. Pamiętaj, że na studiach spędzisz kilka lat życia, więc warto poświęcić je czemuś, czego uczenie się sprawia Ci przyjemność. Takie podejście na pewno zwiększy też w przyszłości Twoje szanse na odniesienie sukcesu zawodowego.

Pieniądze to nie wszystko?

Mówi się, że nie powinno się pracować dla pieniędzy tylko z pasji, ale… dobre zarobki też są ważne. I w tej kwestii absolwenci uczelni technicznych zdecydowanie stoją na wygranej pozycji. Jak wynika z badań Biura Karier PK, aż 94% magistrów z Politechniki Krakowskiej znalazło pracę w ciągu zaledwie pół roku po ukończeniu studiów. Problemów ze znalezieniem pracy nie mają także absolwenci studiów I stopnia – tytuł inżyniera zdecydowanie ułatwia start w karierze. Osoby, które ukończyły studia techniczne mogą też liczyć na wyższe pensje. Wśród najlepiej zarabiających na czoło wysuwają się absolwenci informatyki –  według portalu wynagrodzenia.pl mediana w 2020 r. wynosi 4700 zł. Ale niezależnie od tego, na jakie studia się zdecydujesz, to pamiętaj, że dyplom uczelni wyższej wciąż jest wysoko ceniony przez pracodawców, a osoby z wyższym wykształceniem są w mniejszym stopniu narażone na bezrobocie.

Sprawdź wszystkie możliwości

Wybierając studia zapoznaj się nie tylko z ofertą dydaktyczną szkoły wyższej, zasadami rekrutacji i programem zajęć. Warto też zobaczyć, jakie dodatkowe możliwości rozwoju daje Ci uczelnia. Przede wszystkim dobrze sprawdzić, czy wybrana przez Ciebie placówka współpracuje z przedsiębiorstwami. Niektóre uczelnie posiadają w swojej ofercie kierunki lub specjalności, które prowadzone są we współpracy z firmami – przykładem może być Inży­nie­ria Pojaz­dów Szy­no­wych prowadzona przez Politechnikę Krakowską i Newag. Dzięki temu studenci zdobywają praktyczną wiedzę i zyskują szansę na odbycie ciekawych praktyk i staży, a nawet na zdobycie umowy o pracę.

Wartością dodaną uczelni są też prężnie działające samorząd studencki, akademicki związek sportowy i koła naukowe, dzięki którym rozwiniesz swoje pasje, umiejętności i zainteresowania. Pozwoli Ci to też nawiązać znajomości i przyjaźnie na całe życie.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogły podjąć Ci decyzję. Jeszcze się wahasz? Spokojnie, rekrutacja na większości uczelni trwa wystarczająco długo, by jeszcze raz wszystko rozważyć. I pamiętaj – niezależnie od tego, jaką podejmiesz decyzję, ważne by był to w stu procentach Twój własny wybór.