You can do it! Czyli studia techniczne są dla dziewczyn
Judith Love Cohen sprowadziła bezpiecznie na Ziemię pechowych astronautów misji Apollo 13. Jowita Koncewicz napisała oprogramowanie dla pierwszego polskiego komputera XYZ. Na czele CERN-u stoją aktualnie Ursula Bassler i Fabiola Gianotti. Jeśli ktoś ci powiedział, że studia techniczne nie są dla dziewczyn, to możesz z czystym sumieniem odesłać go do źródeł.
Kierunki dla kobiet, kierunki dla mężczyzn?
Ile razy w życiu słyszałaś, że czegoś nie powinnaś robić wyłącznie ze względu na płeć? Zapewne rzadziej, niż twoja mama i babcia – na szczęście seksizm wychodzi z mody.
A jednak zapewne spotkałaś się z twierdzeniami, że coś „nie jest dla dziewczynek”, że to „takie niekobiece”, że to „robota dla faceta”. Jeśli marzysz o studiach technicznych i lubisz przedmioty ścisłe, to nie miej obaw, aby pójść za głosem serca. Poradzisz sobie, bo jak najbardziej studia techniczne są dla dziewczyn!
Przede wszystkim, studia w ogóle są dla dziewczyn. Aktualnie w Polsce kobiety stanowią 58 procent studentów. Nawet na uczelniach technicznych kobieta to już wcale nie rzadkość – 35 procent wszystkich studentów jest płci żeńskiej. Skąd zatem pomysł, że nie powinnaś dołączyć do ich grona?

Winne są przede wszystkim zadawnione stereotypy. Stulecia kultury patriarchalnej nadal znajdują odzew zarówno w języku polskim, (w którym feminatywy są rzadko stosowane), jak i w społecznym przekonaniu o słuszności jedynego obowiązującego wzorca podziału ról, zgodnie z którym jeśli kobieta już chce pracować, to powinna wybrać zawód, w którym wykorzysta swoją empatię czy zmysł estetyczny, a nie zdolności matematyczne i manualne.
Czy można zmienić ten krzywdzący tok myślenia? Oczywiście! A kto ma to zrobić? Przede wszystkim – ty sama, wybierając uczelnię i kierunek, które faktycznie cię pasjonują.

W nauce wszyscy są równi
Nauka jest tak sprawiedliwym obszarem, że to same studia zweryfikują twoje umiejętności. Nie pozwól się więc zniechęcić do wyboru szkoły o profilu technicznym, jeśli jedynym argumentem oponenta jest twoja płeć.
Wystarczy przyjrzeć się niechlubnym statystykom, cytując raport Kobiety w „męskich” zawodach(*): w 2015 r. 10 procent studentek uczelni technicznych usłyszało, że wybrany przez nie kierunek nie jest dla kobiet. 17 procent studentek musiało zmierzyć się z mrocznymi prognozami, że sobie nie poradzą. A co może się wydać najbardziej zaskakujące, aż 86 procent maturzystek przyznało, że nigdy nie słyszało o naukowcu płci żeńskiej.
Tymczasem już 41 procent doktorantów na studiach technicznych stanowią kobiety. Skoro zatem w wyższych szkołach technicznych jest 35 procent studentek a 41 procent doktorantek, wniosek jest prosty: kobiety radzą sobie lepiej i częściej niż mężczyźni sięgają po stopnie naukowe.
A to nie koniec – badania przeprowadzone przez ekspertów biznesowych pism „Forbes” i „Harvard Business Review” (**) wykazały, że z 16 kompetencji pożądanych u osób na kierowniczych stanowiskach, aż 12 zostało lepiej opanowanych przez kobiety. Panie są więc nie tylko lepszymi studentkami uczelni technicznych, ale też wychodzą z nich lepiej przygotowane do kierowania dużą firmą. Czy masz jeszcze jakieś wątpliwości?
Z jakimi problemami możesz się mierzyć?
Wybierając kierunek techniczny powinnaś skupić się na tym, co każdy student każdej uczelni, czyli na jak najlepszym opanowaniu materiału. To zagadnienia naukowe będą stanowić główny problem, z jakim przyjdzie ci się mierzyć. Prawdopodobnie w wirze zajęć i życia studenckiego zapomnisz w ogóle, że kiedyś martwiłaś się jeszcze kwestiami związanymi z płcią. Spójrz zresztą na ogólnodostępne statystyki PK (***): udział kobiet wśród absolwentów w 2020 wyniósł 45% a wśród doktorantów szkół doktorskich 54%, a na studiach doktoranckich 52%. Jak więc widzisz, nawet jeśli wśród absolwentów jest trochę mniej niż połowa kobiet, to na dalszym etapie nauki ich liczba przewyższa mężczyzn. Pamiętaj, że to tylko średnia, bo np. na kierunku inżynieria biomedyczna 74% studiujących to kobiety.

Nie można jednak wykluczyć, że w czasie studiów trafisz na szowinistę, który będzie próbował zdyskredytować twoje osiągnięcia i zakwestionować wybraną przez ciebie ścieżkę kariery. Pamiętaj wówczas, że to twoje umiejętności będą stanowić najlepszy kontrargument. Możesz przytoczyć przykłady kobiet, które z zagadnieniami technicznymi poradziły sobie znacznie lepiej niż mężczyźni. A jeśli merytoryczna rozmowa nie przyniesie efektów – cóż, nie warto się przejmować niereformowalnymi jednostkami, kiedy świat nauki stoi przed tobą otworem.
Dziewczyny, zapraszamy na Politechnikę Krakowską!
Dział Kształcenia
ul. Warszawska 24, 31-155 Kraków
rekrutacja@pk.edu.pl
tel. 12 632 86 44
© 2012–2023 Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki