Politechnika Krakowska swoim {Wirtualnym} Dniem Otwartym włącza się w ogólnopolską akcję „Dziewczyny na Politechniki”, organizowaną przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. W związku z tym część wirtualnego dnia otwartego będzie poświęcona właśnie paniom. Wydarzenie już 7 kwietnia o godz. 10.00.
Hedy Lamarr opracowała system sterowania torpedą przy użyciu fal radiowych, Ada Lovelace była pierwszą na świecie programistką komputerową, Maria Skłodowska-Curie nie tylko odkryła rad i polon, ale też była jedną z zaledwie czterech osób, które dwa razy otrzymały nagrodę Nobla. Historia jest pełna – mniej lub bardziej znanych – przykładów naukowczyń i wynalazczyń, które były wybitne w tym co robiły. A jednak wciąż zadziwiająco dobrze mają się stereotypy mówiące o tym, że studia techniczne i ścisłe nie są dla kobiet.
Kobiety stanowią 58% wszystkich studentów w Polsce, więc mogłoby się wydawać, że proporcje pomiędzy płciami na uczelniach wyższych układają się niemal po równo. Jednak kiedy przyjrzymy się sprawie bliżej, to już nie jest tak kolorowo. Kobiety stanowią zdecydowaną mniejszość na uczelniach technicznych – dziewczyny na politechnikach to zaledwie 35% wszystkich studentów publicznych uczelni technicznych. Najgorzej sytuacja wygląda na kierunkach nowo technologicznych. W 2020 roku na uczelniach publicznych studiowało 19 263 dziewcząt, stanowi to 17% wszystkich studentów.
Na Politechnice Krakowskiej sytuacja wygląda lepiej niż wynika to ze średniej statystyki dla wszystkich uczelni publicznych w Polsce. Na naszej uczelni z roku na rok studiuje coraz więcej kobiet. Obecnie panie stanowią około 40% studentów na studiach I i II stopnia. Natomiast wśród osób kontynuujących naukę w Szkole Doktorskiej PK oraz na studiach III stopnia proporcje między płciami są wyrównane, a nawet kobiety stanowią nieznaczną większość.
Kierunkami, które cieszą się największym zainteresowaniem wśród pań na PK są architektura, budownictwo, technologia chemiczna, gospodarka przestrzenna, inżynieria środowiska i biotechnologia. I to właśnie biotechnologia prowadzona na naszej uczelni cieszy się największym zainteresowaniem kobiet ze wszystkich kierunków nowo technologicznych w Polsce.
Jeśli więc, Droga Maturzystko, interesują Cię studia na politechnice, ale nie jesteś pewna czy są dla Ciebie, wejdź na nasz {Wirtualny} Dzień Otwarty! W części „Siła Kobiet” przekonacie się, dlaczego nauki ścisłe nie mają płci i poznacie kobiety, które realizują swoje techniczne pasje i wybrały Politechnikę Krakowską.
W segmencie „Studia techniczne są dla dziewczyn” o stereotypach związanych z płcią porozmawiamy z Dagmarą – doktorantką z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki, pracującą w zespole, który stworzył wielofunkcyjne, biozgodne i bioaktywne powłoki kompozytowe – oraz z Angeliką, która zaprojektowała samodezynfekujące się krzesło. Następnie spotkamy się z profesor Joanną Ortyl, wybitną naukowczynią z PK oraz z Joanną Szypułką z Centrum Transferu Technologii, które udowodnią, że powiedzenie „Bądź kreatywny jak kobieta!” nie jest pustym hasłem.
W ramach {Wirtualnego} Dnia Otwartego zaplanowaliśmy także inne ciekawe spotkania m.in.: z młodymi naukowcami, sportowcami i przedstawicielami kół naukowych – naszymi studentami i doktorantami. Na uczestników czekają także ciekawe konkursy z nagrodami.
Dołącz do wydarzenia na Facebooku!