5 zawodów, w których brakuje specjalistów. Co warto studiować?

Rynek pracy nieustannie się zmienia. Zawody, które jeszcze kilka dekad temu nie istniały, dziś są jednymi z najbardziej przyszłościowych profesji. Zapewniają nie tylko stabilne zatrudnienie na długie lata, ale także satysfakcjonujące zarobki, czy możliwość objęcia stanowiska w jednej z wielu dobrze prosperujących firm. Dlatego nie należy bać się innowacyjnych kierunków. Mogą nie tylko być wstępem do obiecującej kariery, ale także dać Ci możliwość wprowadzenia wielu dobrych zmian w otaczającą Cię rzeczywistość. Zatem w jakich zawodach brakuje specjalistów i jakie studia warto ukończyć, by być poszukiwanym przez pracodawców? Oto propozycje kilku kierunków!

Inżynieria czystego powietrza

Rozwój przemysłu i gospodarki przyniosły społeczeństwu wiele korzyści w tym znaczną poprawę poziomu życia. Niestety jego negatywne skutki, takie jak emisja zanieczyszczeń powietrza, sprawiły, że konieczne stało się wykształcenie specjalistów, zajmujących się ich identyfikacją, rozpoznawaniem źródeł skażenia, rozprzestrzenianiem się szkodliwych związków w powietrzu, a przede wszystkim opracowywaniem rozwiązań mających na celu poprawę jakości powietrza. Ponieważ świadomość społeczna w tej kwestii nieustanie wzrasta, oczekuję się  by władze, instytucję publiczne, a także prywatne interweniowały w tej sprawie na rzecz wspólnego dobra. Dlatego absolwenci kierunku Inżynieria czystego powietrza będą mogli liczyć na wiele ciekawych ofert pracy.

inzynieria-czystego-powietrza
energia-solarna

Odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna

Nie trzeba zbytnio interesować się energetyką czy ekologią, by wiedzieć, że energia pochodząca z odnawialnych źródeł w przeciągu najbliższych dekad zdominuję rynek energetyczny na całym świecie. Złoża konwencjonalnych źródeł, takich jak węgiel, ropa czy gaz kurczą się, a ich wydobywanie staję się coraz mniej opłacalne. Dlatego na rynku nieustannie wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów  z dziedziny OZE i wszystko wskazuję na to, że trend ten będzie się utrzymywał. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak wykorzystywać  odnawialne źródła energii, w miastach i na poziomie lokalnym, wybierz Odnawialne źródła energii i infrastrukturę komunalną na PK.

Pojazdy samochodowe

Przemysł motoryzacyjny ma ogromny potencjał. Jako specjalista z zakresu pojazdów samochodowych będziesz potrafił projektować skomplikowane konstrukcje pojazdów oraz nauczysz się, jak wdrażać nowe rozwiązania wykorzystywane przy produkcji środków transportu indywidualnego oraz zbiorowego. Kierunek Pojazdy samochodowe daje możliwość wyboru jednej z kilku specjalizacji. Dzięki temu student otrzymuję wiedzę i umiejętności skupiające się na dziale motoryzacji, który najbardziej go interesuję. Staję się wąsko wyspecjalizowanym fachowcem poszukiwanym przez pracodawców.

pojazdy-samochodowe
inz-prod

Systemy i urządzenia przemysłowe

Od rozwiązań stosowanych we współczesnym przemyśle oczekuję się coraz więcej. Ważne już jest nie tylko, aby podnieść efektywność urządzeń, ale także zmniejszyć negatywny wpływa procesu produkcyjnego na środowisko. Z tego powodu niezbędni są specjaliści, którzy zajmą się projektowaniem i modernizacją systemów wykorzystywanych w przemyśle, uwzględniając przy tym przepisy oraz wymagania środowiskowe. Jeżeli i ty chcesz rozpocząć karierę w jednej z wielu gałęzi przemysłu, postaw na kierunek Systemy i urządzenia przemysłowe.

Fizyka techniczna

Dzięki osiągnięciom fizyki technicznej możliwe jest wprowadzanie  nowatorskich osiągnięć naukowych do współczesnej techniki. Dlatego w jednostkach badawczych, wielu sektorach przemysłu czy jednostkach akredytacyjnych poszukiwani są inżynierowie, potrafiący wykorzystać prawa fizyki w kontekście skutecznych rozwiązań technicznych.  Aby pozyskać kompetencję do obsługi i nadzoru urządzeń, systemów diagnostycznych oraz wykorzystywania technik komputerowych w tym  zakresie, zostać studentem kierunku Fizyka Techniczna.

Wszystkie zawarte w artykule kierunki znajdziesz w ofercie kształcenia Politechniki Krakowskiej.

wieik1