Wyprawka na studia. Co warto zabrać do akademika?

Dostanie się na upatrzony kierunek i początek studiów na wymarzonej uczelni to bez wątpienia niesamowicie ważny czas dla każdego młodego człowieka. Życie uniwersyteckie z pewnością jest zupełnie innym doświadczeniem niż nauka w szkole średniej czy praca. Na tym etapie liczy się przede wszystkim samodzielność: musisz sam robić notatki z wykładów, zarządzać pieniędzmi, a także dbać o zawartość lodówki. Rozpoczęcie studiów to etap, gdy spora część nastolatków opuszcza swoje rodzinne strony i przeprowadza się do innego miasta. Wygodnym sposobem na niedrogie życie podczas studiowania są akademiki. Czeka Cię pierwsza wyprowadzka z domu rodziców i wciąż jeszcze nie wiesz, co ze sobą zabrać? Spokojnie, jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc. Oto krótki poradnik dla współczesnych żaków zaczynających w październiku swoją akademicką przygodę.

plusy-mieszkania-w-akademiku

Jakie są plusy mieszkania w akademiku?

Terminem akademik określa się obiekt mieszkalny będący pod nadzorem uczelni, który jest przeznaczony dla studentów w czasie studiów wyższych. Na taką opcję zakwaterowania mogą się zdecydować studenci wyjeżdżający ze swoich rodzinnych miejscowości. Większość młodych ludzi chwali sobie mieszkanie w akademiku i uważa je za najlepszy okres w życiu. Kiedy uczelnia znajduje się w dużej odległości od rodzinnego domu, miejsce w akademiku wydaje się wręcz idealną opcją. Przede wszystkim dlatego, że koszty zakwaterowania są tutaj znacznie niższe niż w przypadku wynajmu prywatnego mieszkania. Domy studenckie zazwyczaj znajdują się na terenie kampusów lub blisko uczelni, w związku z czym nie trzeba tracić czasu na dojazdy.

Tak jest na przykład w przypadku Politechniki Krakowskiej – z osiedla studenckiego w Czyżynach dojdziesz na Wydział Mechaniczny pieszo w około 20 minut. Mieszkając w akademiku, można poznać nowych znajomych, często o tych samych zainteresowaniach. Łatwiej też wymienić się notatkami i innymi tego typu rzeczami. Jeśli szukasz niedrogiego lokum na kilka najbliższych lat studiowania, akademik może być naprawdę świetnym rozwiązaniem. Oczywiście domy studenckie mają ograniczone zasoby mieszkaniowe. Dlatego nie każdy, kto stara się o przyjęcie, może w nich zamieszkać. Kandydaci są analizowani pod kątem kryteriów określanych przez uczelnie, przede wszystkim wysokości dochodów na jednego członka rodziny w gospodarstwie domowym oraz odległości od stałego miejsca zamieszkania.

Wyprawka pierwszoroczniaka, czyli co zabrać ze sobą do akademika

Do zamieszkania w domu studenckim trzeba się odpowiednio przygotować. Większość pokojów zapewnia podstawowe wyposażenie. Zazwyczaj obejmuje ono łóżka, pościel, biurka z lampkami oraz półki i szafy na rzeczy osobiste. Pakując się do mieszkania w akademiku zabierz ze sobą:

• ubrania,
  • kosmetyki i przybory łazienkowe,
  • lampkę nocną (jeśli akademik nie ma jej na wyposażeniu).
  • talerze, szklanki, zestaw garnków, patelnię, sztućce,
  • komputer osobisty,
  • przedłużacz (absolutny must have zwłaszcza wtedy, gdy musisz zasilić z jednego gniazda kilka urządzeń).

Warto wziąć ze sobą dodatkowy komplet pościeli, żelazko i czajnik elektryczny.

co-zabrac-do-akademika (1)
PKRekrutacja1tura2020_400px (1)

Politechnika Krakowska – to może być Twoja uczelnia!

W akapicie powyżej wspomnieliśmy o Politechnice Krakowskiej. Nieprzypadkowo, ponieważ to jedna z najlepszych uczelni w Polsce! Osiedle domów studenckich PK na ul. Skarżyńskiego 9 w Krakowie to 5 akademików, 1066 pokoi, 2400 łóżek i 205 miejsc parkingowych dla studentów uczelni. Z akademików w Czyżynach łatwo się dostać na Wydział Mechaniczny. Oferuje on wiele innowacyjnych kierunków, m.in. inżynierię urządzenia przemysłoweinżynierię bezpieczeństwa czy inżynierię medyczną. Warto wspomnieć, że niedaleko osiedla akademików PK powstaje Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej, w którym będą prowadzone badania dotyczące m.in. walki ze smogiem w aglomeracjach mocno zurbanizowanych. Specjalistyczne wykształcenie przygotowujące do podejmowania działań na rzecz jakości powietrza zapewnia międzywydziałowy kierunek inżynieria czystego powietrza.