Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki
STUDIA II STOPNIA
Czas trwania:
1,5-roczne
Rozpoczęcie:
semestr letni – 24 lutego 2025 r.
Specjalności:
Inżynierowie inteligentnych miast – energia
Kierunek energetyka jest kierunkiem prowadzonym na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej. W ramach kierunku prowadzone są specjalności: systemy i urządzenia energetyczne oraz energetyka niekonwencjonalna na studiach I oraz II stopnia, a także modelowanie komputerowe w energetyce i prowadzona w języku angielskim energy systems and machinery na studiach II stopnia.
Absolwenci kierunku energetyka mają możliwość starania się o uprawnienia budowlane bez ograniczeń w ramach specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych, a także o uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych.
Po uzyskaniu stopnia inżyniera absolwenci kierunku energetyka mogą samodzielnie wykonywać audyty energetyczne, a po zdobyciu uprawnień budowlanych starać się o uprawnienia do sporządzania świadectw charakterystyk energetycznych.
Dlaczego energetyka?
Sprawne funkcjonowanie gospodarki jest i będzie uzależnione od energetyki, dlatego tak ważne jest zapewnienie zaplecza energetycznego kraju. Ponadto, przed współczesnym światem w obszarze energetyki stoją duże wyzwania w związku z redukcją emisji szkodliwych substancji do atmosfery i ograniczoną ilością paliw kopalnych. Dzięki temu ukończenie kierunku energetyka stwarza szerokie perspektywy na rynku pracy.
Studia na tym kierunku pozwalają zdobyć gruntowną wiedzę z zakresu szeroko rozumianej energetyki i najnowszych technologii energetycznych. Absolwenci dysponują specjalistycznymi umiejętnościami prowadzenia obliczeń, projektowania, badań oraz diagnostyki maszyn i urządzeń cieplnych. Studia na kierunku przygotowują również do projektowania instalacji grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych w obiektach mieszkalnych i przemysłowych oraz wykorzystania szeroko rozumianych odnawialnych źródeł energii.
Specjalności studiów
Energy systems and machinery
The specialisation in energy systems and machinery concentrates on renewable and non-renewable energy sources to ensure that we have skilled engineers in this field. The ability to design innovative energy technologies and systems will be decisive in the future where competition within of efficiency and environmental matters will be ferocious in order to meet market and society requirements.
The study at energy systems and machinery are based on problem based learning and project work, that provides you an exceptional chance to obtain the latest knowledge and competences at a high academic level. You get to apply theory to practice in your projects, which will better prepare you for your future career.
Systemy i urządzenia energetyczne – studia stacjonarne w języku angielskim
Studia na specjalności SiUE kształcą specjalistów posiadających szeroką wiedzę z zakresu techniki cieplnej, maszyn i urządzeń energetycznych, elektroenergetyki oraz energetyki konwencjonalnej i odnawialnej. Absolwenci zdobywają gruntowną wiedzę z zakresu szeroko rozumianej energetyki i najnowszych technologii energetycznych oraz umiejętność prowadzenia obliczeń, projektowania, badań oraz diagnostyki maszyn i urządzeń cieplnych. Specjalność przygotowuje również do projektowania instalacji grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych w obiektach mieszkalnych i przemysłowych oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Studenci poznają zagadnienia związane z dystrybucją energii cieplnej i elektrycznej oraz zasadami ochrony środowiska.
Studia to nie tylko kształcenie
Praktyki i praca
Praktyki zawodowe na kierunku realizowane są w biurach projektowych, zakładach produkcyjnych i ośrodkach badawczo-rozwojowych, gdzie studenci uczą się wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce.
Absolwent kierunku znajdzie zatrudnienie w:
- elektrowniach i elektrociepłowniach;
- biurach projektowych i firmach wykonawczych zajmujących się odnawialnymi źródłami energii;
- ośrodkach naukowo-badawczych i uczelniach;
- firmach doradczych;
- firmach wykonujących audyty energetyczne oraz świadectwa charakterystyk energetycznych;
- przedsiębiorstwach związanych z wytwarzaniem, przetwarzaniem, przesyłaniem, dystrybucją i magazynowaniem energii;
- biurach projektowych i firmach wykonawczych zajmujących się urządzeniami i systemami energetycznymi, takimi jak elektrownie i elektrociepłownie (konwencjonalne i niekonwencjonalne), kotły, wymienniki ciepła, turbiny (parowe, gazowe, wodne i wiatrowe);
- firmach związanych z ogrzewnictwem i wentylacją;
- jednostkach samorządowych jako specjalista w zakresie problemów energetyki;
- prowadzonej własnej działalności gospodarczej.