Inżynieria chemiczna i procesowa

Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej

STUDIA II STOPNIA

Czas trwania:

1,5-roczne

Rozpoczęcie:

semestr letni – 24 lutego 2025 r.

Specjalności:

Inżynier XXI wieku

Inżynieria chemiczna i procesowa jest motorem postępu społecznego, gospodarczego i środowiskowego zapewniając platformę do wymiany informacji i osiągnięć. Jednocześnie jest jedną z najbardziej  ekscytujących, wielowątkowych i uniwersalnych dziedzin nauki, która łączy wiedzę z zakresu chemii, biologii, matematyki, fizyki do rozwiązywania zaawansowanych problemów inżynierskich, optymalizacji pracy urządzeń i instalacji przemysłowych zarówno w małych skalach jak i w skali wielkoprzemysłowej. Politechnika Krakowska jest jedyną uczelnią w Małopolsce kształcąca studentów na kierunku inżynieria chemiczna i procesowa.

Studenci kierunku inżynieria chemiczna i procesowa zdobywają uniwersalne wykształcenie techniczne pozwalające na podejmowanie pracy w szerokim zakresie działalności produkcyjnej, projektowej i naukowej. Absolwenci kierunku inżynieria chemiczna i procesowa z powodzeniem znajdują pracę w renomowanych zakładach przemysłowych, biurach projektowych i laboratoriach na stanowiskach różnych szczebli. Są zatrudniani w produkcji, projektowaniu i zarządzaniu a także są właścicielami firm o profilu chemicznym i inżynieryjnym. Wielu z nich realizuje się również w pracy naukowej jak i badawczo-rozwojowej.

Dlaczego inżynieria chemiczna i procesowa?

Rozwój i realizacja nowatorskich technologii wymaga nowoczesnych rozwiązań, które oferuje inżynieria chemiczna i procesowa. Umożliwia ona zarówno rozwiązanie technicznych wyzwań towarzyszących realizacji procesów przemysłowych, jak i licznych problemów życia codziennego. Inżynieria chemiczna i procesowa odpowiada m.in. na pytania w jakich aparatach oraz z jaką wydajnością i sprawnością poprowadzić procesy chemiczne i fizyczne. Dlatego priorytetową wiedzą przekazywaną podczas studiów są zagadnienia z inżynierii reaktorów chemicznych, inżynierii bioprocesowej, procesów adsorpcyjnych i suszarniczych, odnawialnych źródeł energii oraz modelowania komputerowego z wykorzystaniem nowoczesnych programów symulacyjnych.

1

Uniwersalne narzędzie inżyniera

1000

Zastosowań

Specjalności studiów

Inżynieria procesów technologicznych

Studenci tej specjalności uzyskują wykształcenie techniczne z zakresu współczesnej inżynierii chemicznej i procesowej, poszerzone o zakres wiedzy z obszaru nauk matematycznych i przyrodniczych. To pozwala podjąć im pracę w szerokim zakresie działalności produkcyjnej, projektowej oraz badawczej. Absolwenci potrafią rozwiązywać problemy techniczne z zakresu inżynierii chemicznej i procesowej pojawiające się w wielu branżach przemysłowych takich jak przemysł chemiczny, petrochemiczny, energetyczny, farmaceutyczny, spożywczy czy kosmetyczny. Są oni także przygotowani do rozwiązywania zaawansowanych problemów inżynierskich, optymalizacji pracy urządzeń i instalacji przemysłowych. Nowoczesne podejście do dydaktyki sprawia, że Absolwenci mają umiejętności prowadzenia prac w zakresie komputerowego projektowania i komputerowej symulacji procesów przemysłowych. Podczas studiów zdobywają swoją wiedzę i umiejętności w trakcie praktyk studenckich w wiodących na rynku firmach, takich jak: Air Liquide Global E&C Solutions, Grupa Azoty S. A., Jacobs Engineering, PKN Orlen, Synthos, Valeo, ArcelorMittal.

Inżynieria odnawialnych źródeł energii

Studenci tej specjalności uzyskują wykształcenie techniczne z zakresu współczesnej inżynierii chemicznej i procesowej, poszerzone o zakres wiedzy z obszaru nauk matematycznych i przyrodniczych. Oprócz podstawowej wiedzy technicznej posiadają oni ogólne rozeznanie w zakresie OZE. Potrafią oni wykonywać projekty instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej z urządzeniami wykorzystującymi OZE. Absolwenci są przygotowani do podjęcia dalszego samokształcenie w kierunku projektowania i budowy instalacji ze źródłami energii odnawialnej oraz opracowywania sposobów oszczędzania energii w świetle zagadnień ochrony środowiska naturalnego. Mogą oni podejmować pracę w każdym zakładzie przemysłowym realizującym technologie związane z produkcją i wykorzystaniem energii, surowców i ochroną środowiska naturalnego w zakresie działalności produkcyjnej, projektowej oraz naukowej. Są oni także przygotowani do rozwiązywania zaawansowanych problemów inżynierskich, optymalizacji pracy urządzeń i instalacji przemysłowych. Podczas studiów zdobywają wiedzę i umiejętności w trakcie praktyk studenckich w wiodących na rynku firmach, takich jak: Air Liquide Global E&C Solutions, Grupa Azoty S. A., Jacobs Engineering, PKN Orlen, Synthos, Valeo, ArcelorMittal.

Studia to nie tylko kształcenie

Stypendia

Zobacz rodzaje stypendiów

Przejdź do rodzaju stypendiów

Akademiki

Sprawdź warunki mieszkania

Przejdź do strony warunków mieszkania

Kultura

Poznaj życie studenckie

Przejdź do strony Kultury

Sport

Rozwijaj swoje pasje sportowe

Przejdź do strony sportu

Nauka

Poznaj możliwości rozwoju naukowego

Przejdź do strony nauki

Praktyki i praca

Praktyki zawodowe to jedna z najważniejszych form zdobywania wiedzy praktycznej. Studenci mają możliwość odbywania praktyk zarówno programowych jak i ponadprogramowych.  Wydział współpracuje w tym zakresie z wieloma zakładami przemysłowymi i ośrodkami badawczymi. Dodatkowo w toku studiów odbywają wizyty studyjne w dużych zakładach przemysłowych w Polsce i Europie.

Absolwenci przygotowani są do podjęcia pracy zawodowej w przemyśle chemicznym, naftowym, farmaceutycznym, kosmetycznym, spożywczym, w energetyce, ochronie środowiska, biurach projektowych, laboratoriach badawczych oraz do tworzenia własnych firm. Mogą podejmować pracę praktycznie w każdym zakładzie przemysłowym realizującym różnorodne technologie związane z produkcją i wykorzystaniem energii, surowców i ochroną środowiska naturalnego.