Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki
STUDIA II STOPNIA
Czas trwania:
1,5-roczne
Rozpoczęcie:
rok akademicki 2024/25, semestr letni – 24 lutego 2025 r.
Inżynierowie Inteligentnych Miast – Woda
Susze, powodzie i zmiany klimatyczne stanowią największe wyzwania dla współczesnych miast. Inżynieria i gospodarka wodna to studia, pozwalające zrozumieć istotę oraz przyczyny tych zagrożeń i dzięki temu projektować infrastrukturę miejską, wodną i zieleń, tak aby dostosowywać miasta do obecnych oraz przyszłych zmian klimatycznych. To studia dla tych, których interesuje hydrotechnika i jej możliwości. Bazując na podstawach uzyskanych na I stopniu studiów, inżynierowie zdobywają zaawansowaną wiedzę i umiejętności eksperckie w zakresie ochrony przed powodzią i suszą, projektowania, budowy i eksploatacji obiektów hydrotechnicznych, obiektów inżynierii wodnej i ochrony zasobów wodnych.
Zadaniem studiów drugiego stopnia jest przygotowanie absolwentów do realizacji projektów i podejmowania przedsięwzięć w większej skali przestrzennej, a także do kontynuacji edukacji na studiach doktoranckich w dyscyplinach powiązanych z gospodarką wodną.
Absolwenci kierunku inżynieria i gospodarka wodna mają możliwość uzyskania uprawnień budowlanych w specjalności inżynieryjnej hydrotechnicznej bez ograniczeń oraz o uprawnień w specjalności konstrukcyjno-budowlanej w ograniczonym zakresie.
Dlaczego inżynieria i gospodarka wodna?
Proponujemy praktyczną i aktualną wiedzę oraz kompetencje cenione na rynku pracy. Kształcimy wysokospecjalistyczne kadry, przygotowane by rozwiązywać problemy i odpowiadać na współczesne wyzwania: jak zniwelować odczuwalne skutki zmian klimatu (fale upałów i zimna, powodzie, susze, nawalne deszcze)? Jak kształtować infrastrukturę wodną, aby łagodziła obecne i prognozowane skrajne zjawiska pogodowe? Jak magazynować wody opadowe, aby je można było dodatkowo wykorzystać? Jak zapewnić bezpieczeństwo i dobrą jakość środowiska wodnego i przyrodniczego?
Uczymy doboru i wykorzystania nowoczesnych komputerowych narzędzi inżynierskich do symulacji procesów klimatycznych i hydrologicznych, do projektowania obiektów i systemów wodnych w inżynierii miejskiej. Przygotowujemy do projektowania i wykonawstwa w zakresie obiektów wodnych, rewitalizacji rzek, a także eksploatacji, monitoringu i renowacji istniejącej infrastruktury hydrotechnicznej.
Studia skierowane są do osób pragnących zdobyć zawód pozwalający profesjonalnie rozwijać obszary miejskie i chronić zalety ich otoczenia poprzez efektywne rozwiązania inżynierii wodnej.
Praktyki i praca
Dzięki studiom na kierunku inżynieria i gospodarka wodna zdobędziesz wiedzę, która zostanie ugruntowana w ramach praktyk zawodowych i zajęć terenowych. Kształcimy wysokiej klasy specjalistów poszukiwanych nie tylko przez krajowy, ale także europejski i światowy rynek pracy. Ściśle współpracujemy zarówno z krajowymi instytucjami jak również z rozpoznawalnymi firmami o globalnym zasięgu – praktyki zawodowe dają możliwość spotkania z potencjalnym pracodawcą i często kończą się ofertą zatrudnienia.
Gdzie znajdziesz pracę?
- w biurach projektowo-konstrukcyjnych i firmach konsultingowych,
- w przedsiębiorstwach wykonawczych realizujących inwestycje infrastruktury wodnej i miejskiej,
- w budownictwie hydrotechnicznym (przygotowujemy do zdobycia uprawnień), komunalnym oraz przy planowaniu przestrzennym,
- w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie,
- w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej,
- w instytucjach i urzędach administracji samorządowej i rządowej,
- przy projektowaniu i eksploatacji odwodnień i nowoczesnych urządzeń nawadniających,
- przy sporządzaniu ocen oddziaływania na środowisko i ekspertyz związanych z gospodarowaniem wodą, w ramach własnej działalności gospodarczej.
Dodatkowe informacje znajdziesz na stronie Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki