Wydział Informatyki i Telekomunikacji
STUDIA II STOPNIA
Czas trwania:
2-letnie
Rozpoczęcie:
semestr letni – 24 lutego 2025 r.
Specjalności:
Profil: praktyczny
Nowoczesne instytucje przemysłowe, finansowe, bankowe czy ubezpieczeniowe prowadzą swoją działalność i wyznaczają trendy rozwoju w oparciu o analizy tworzone przez zespoły specjalistów. Poczesne miejsce w każdym z nich zajmują matematycy. Współcześnie wszelkie prognozy i raporty tworzone są w oparciu o matematyczne modele procesów i zjawisk oraz analityczne opracowania danych statystycznych. W nowoczesnej i innowacyjnej gospodarce nie ma obszaru przemysłowego czy biznesowego, który byłby w stanie działać w oderwaniu od matematyki i analizy danych.
Dlaczego matematyka stosowana?
Współcześnie nie ma obszaru przemysłowego czy biznesowego, który działa w oderwaniu od matematyki i analizy danych.
Absolwenci kierunku matematyka stosowana, o profilu praktycznym, to gruntownie wykształceni specjaliści o rozległej wiedzy i solidnych umiejętnościach praktycznych w zakresie:
- zaawansowanych metod matematyki i analizy danych oraz nowoczesnych narzędzi informatycznych,
- modelowania matematycznego, procesów stochastycznych, symulacji komputerowych, optymalizacji procesów, statystycznego przetwarzania dużych zbiorów danych.
Program studiów na kierunku matematyka stosowana:
- kładzie nacisk na zajęcia laboratoryjne i projektowe, seminaria oraz praktyki,
- kształci umiejętności miękkie i kompetencje biznesowe.
Absolwenci kierunku:
- są przygotowani do pracy zarówno w sektorze przedsiębiorstw, jak i w placówkach naukowo – badawczych, administracji czy służbie zdrowia – wszędzie, gdzie cenione są rozbudowane umiejętności praktyczne, analityczne, aktualna wiedza, profesjonalizm oraz samodzielność,
- mają solidne podstawy do interdyscyplinarnej współpracy w zakresie innych dziedzin wiedzy takich jak np.: informatyka, fizyka, biologia, chemia.
Zajęcia na kierunku matematyka stosowana są prowadzone przez doświadczonych nauczycieli akademickich oraz praktyków mających stały kontakt z sektorem biznesowym. Wiedza i umiejętności z zakresu matematyki zdobyte przez studentów są podstawą do ich innowacyjności i elastyczności w podejściu do stawianych przed nimi problemów oraz do ustawicznego procesu kształcenia.
Studia to nie tylko kształcenie
Specjalności studiów
Analityka danych (studia stacjonarne)
Absolwenci specjalności analityka danych mają, oprócz kompetencji kierunkowych, gruntowną wiedzę i umiejętności praktyczne w zakresie:
- szeregów czasowych,
- zaawansowanych metod optymalizacji,
- podstaw topologicznej analizy danych,
- technologii chmurowych,
- sieci neuronowych,
- uczenia głębokiego,
- obliczeń ewolucyjnych.
Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie jako analitycy danych w różnorodnych instytucjach z obszaru przemysłu i biznesu, w administracji czy służbie zdrowia, a także w placówkach naukowo – badawczych.
Matematyka w finansach i ekonomii (studia stacjonarne)
Absolwenci specjalności matematyka w finansach i ekonomii mają, oprócz kompetencji kierunkowych, gruntowną wiedzę i umiejętności praktyczne w zakresie:
- procesów stochastycznych i ich wykorzystania do wyceny instrumentów finansowych,
- zaawansowanych metody optymalizacji,
- wykorzystania teorii szeregów czasowych,
- modelowania zdarzeń ekstremalnych,
- modelowania i zarządzania ryzykiem,
- analizy portfelowej,
- wykorzystania zaawansowanej matematyki w ubezpieczeniach,
- strategii rozwoju przedsiębiorstwa,
- wybranych zagadnień prawa.
Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w różnorodnych obszarach przemysłu i biznesu, np. jako quanci w bankach, sektorze ubezpieczeń, branży IT oraz innych instytucjach gdzie umiejętność analizy ryzyka oraz modelowania procesów gospodarczych, biznesowych, zjawisk sektora finansowego, bankowego i ubezpieczeniowego odgrywa istotną rolę.
Praktyki i staże
Dyscypliną wiodącą kierunku jest matematyka traktowana jako narzędzie do modelowania i rozwiązywania problemów i zadań z różnych obszarów gospodarki (np. finansowych, ekonomicznych, aktuarialnych, przyrodniczych, inżynierskich lub związanych z technologiami informatycznymi). Studenci udoskonalą zdobyte na studiach inżynierskich umiejętności rozwiązywania aplikacyjnych problemów matematycznych dla różnych zagadnień z wykorzystaniem zaawansowanych narzędzi informatycznych. Integralną częścią procesu edukacji jest praktyka zawodowa (we współpracujących z WIiT firmach) oraz zajęcia prowadzone przez pracowników tych firm. Celem procesu kształcenia jest przygotowanie studenta do pracy w dużych zespołach interdyscyplinarnych, współpracy przy rozwiązywaniu problemów o charakterze inżynieryjno-technologicznym, finansowo-aktuarialnym, informatycznym oraz wydobywania informacji jakościowych z danych ilościowych i analizy danych.