Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej
STUDIA II STOPNIA
Czas trwania:
1,5-roczne
Rozpoczęcie:
semestr letni – luty 2026 r.
Specjalności:
Kreatywny inżynier
Technologia chemiczna to splot nauk chemicznych z naukami technicznymi. Jej podstawowym zadaniem jest opracowywanie nowych technologii otrzymywania związków chemicznych niezbędnych w każdej dziedzinie życia. Bez technologii chemicznej nie byłoby nowych materiałów polimerowych, nowych leków, kosmetyków, paliw, nawozów sztucznych i wielu innych materiałów z których korzystamy codziennie. Wdrażanie tzw. zielonych technologii skutkuje tym, że nowoczesne materiały wytwarzane są w zgodzie z naturą i dbałością o jakość życia kolejnych pokoleń. Kierunek technologia chemiczna to również monitorowanie i automatyzacja kontroli procesów chemicznych, laboratoryjna kontrola jakości surowców i produktów, optymalizacja prowadzonych procesów, planowanie eksperymentów jak również prowadzenie procesu chemicznego w skali laboratoryjnej, półtechnicznej i przemysłowej.
Studenci kierunku technologia chemiczna zdobywają gruntowne wykształcenie zarówno z chemii jak i przedmiotów technicznych. Oprócz wiedzy teoretycznej nabierają również umiejętności praktycznych podczas realizacji dużej ilości godzin w zajęciach laboratoryjnych, komputerowych oraz projektowych. Absolwent tego kierunku ma dobre podstawy z chemii, fizyki i matematyki. Zdobyta wiedza i nabyte umiejętności pozwalają mu realizować się zarówno w zakresie działalności przemysłowo – produkcyjnej jak również projektowej, laboratoryjnej i naukowej.
Dlaczego technologia chemiczna
w języku angielskim?
Współcześnie istnieje konieczność tworzenia nowych, czystych i ekologicznych technologii wytwarzania produktów codziennego użytku. Wymaga to posiadania rozległej wiedzy nie tylko z chemii ale również z podstaw mechaniki, inżynierii chemicznej, automatyki itp. Ważnym zagadnieniem staje się modelowanie komputerowe procesów technologicznych z wykorzystaniem nowych programów obliczeniowych. Absolwenci kierunku technologia chemiczna z powodzeniem znajdują pracę w każdej gałęzi przemysłu chemicznego, ale również w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym i kosmetycznym zarówno na linii produkcyjnej jak również w laboratorium kontroli jakości lub badawczo-rozwojowym. Znaczna część absolwentów realizuje się zawodowo prowadząc własną firmę z małotonażową produkcją chemiczną lub kosmetyczną.
50 lat
Tradycji
100%
Satysfakcji
Specjalności studiów
Innowacyjne Technologie Chemiczne / Innovative Chemical Technologies (studia stacjonarne w języku angielskim)
Specjalność prowadzona w języku angielskim dla studentów II stopnia zarówno obcokrajowców jak i z Polski. Studenci tej specjalności uzyskują szeroki zakres wiedzy związany z katalizą przemysłową, technologią organiczną, nieorganiczną, produkcją kosmetyków i farmaceutyków, nowoczesnymi biotechnologiami oraz metodami analitycznymi w technologii chemicznej.
Studia to nie tylko kształcenie
Praktyki i praca
Praktyki zawodowe to jedna z najważniejszych form zdobywania wiedzy praktycznej. Studenci mają możliwość odbywania praktyk zarówno programowych jak i ponadprogramowych. Wydział współpracuje w tym zakresie z wieloma zakładami przemysłowymi i ośrodkami badawczymi. Dodatkowo w toku studiów odbywają wizyty studyjne w dużych zakładach przemysłowych w Polsce i Europie.
Absolwenci przygotowani są do podjęcia działalności zawodowej w przemyśle chemicznym, naftowym, farmaceutycznym, kosmetycznym, spożywczym, w energetyce, ochronie środowiska, biurach projektowych, laboratoriach badawczych oraz do tworzenia własnych firm. Mogą podejmować pracę praktycznie w każdym zakładzie przemysłowym realizującym różnorodne technologie związane z produkcją i wykorzystaniem energii, surowców i ochroną środowiska naturalnego.