Czy warto iść na studia? Poznaj korzyści, jakie daje studiowanie

Maraton maturalny już za nami. W trwającej od 4 do 23 maja sesji egzaminów setki tysięcy tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia z całego kraju mierzyło się z najważniejszym sprawdzianem wiedzy w ich dotychczasowym życiu. Przed młodymi ludźmi kolejna ważna decyzja – jaką przyszłość wybrać? Jedną z dróg, które można obrać po otrzymaniu wyników egzaminu dojrzałości, jest kontynuowanie edukacji na studiach. Wiele osób zniechęca wizja dalszej nauki, inni planują podróże, a jeszcze inni zamierzają od razu podjąć pracę. Warto sobie jednak uświadomić, że z edukacji wyższej płynie naprawdę wiele korzyści. Oto najważniejsze zalety studiowania.

Dlaczego warto studiować? Rozwijaj pasje i poszerzaj horyzonty

Kontynuowanie nauki na studiach wyższych to najlepsza okazja do tego, by zgłębiać swoje zainteresowania. Stwarzają one ogromne możliwości indywidualnego rozwoju, ponieważ dają dostęp do rzetelnej i usystematyzowanej wiedzy. Studenci nie tylko uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez wybitnych ekspertów z różnych dziedzin, ale mogą też brać udział w licznych projektach czy udzielać się w kołach naukowych. Poza tym studiowanie to nie tylko sucha teoria, ale też możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w praktyce.

Studenckie lata to najlepszy okres w życiu!

Często słyszy się o tym, że studia to intensywna nauka, dużo trudnych przedmiotów i ogrom egzaminów. Okres ten to jednak nie tylko wykłady, ćwiczenia czy konwersatoria. To także idealne miejsce i czas, żeby prowadzić ciekawe życie towarzyskie. Dlatego nie warto z niego rezygnować. Na swoim kierunku na pewno znajdziesz więcej ludzi, którzy podzielają Twoje pasje. Czasem łatwiej zaprzyjaźnić się z kimś, kogo interesują te same tematy. I mogą to być przyjaźnie na całe życie.

Ukończenie studiów daje szerokie perspektywy na rynku pracy

Studia to początek kariery. Nauka na uczelni jest unikatową szansą na zdobycie umiejętności oraz kwalifikacji, które są cenione przez pracodawców. Zdobycie wyższego wykształcenia otwiera drogę do lepszych miejsc pracy, zwiększa też szanse na wyższe wynagrodzenie. Co więcej, do wykonywania niektórych profesji niezbędny jest dyplom potwierdzający kompetencje danej osoby. Takie zawody jak prawnik, lekarz czy architekt nie miałyby racji bytu bez odpowiedniego wykształcenia. Dlatego warto kontynuować edukację, by nie stracić szansy na dobre stanowisko.

Na jakie studia iść? Które są przyszłościowe i opłacalne?

Należy mieć na uwadze, że rynek pracy nieustannie się zmienia. Może się okazać, że Twoje obecne zajęcie przestanie być opłacalne i zechcesz się przebranżowić. Dlatego warto uważnie wybierać nie tylko uczelnie, ale też konkretne kierunki studiów. Gdybyśmy mieli wymienić te najbardziej perspektywiczne, to postawilibyśmy na matematykęinżynierię czystego powietrzafizykę techniczną czy też na inżynierię wzornictwa przemysłowego. Możesz je studiować m.in. na Politechnice Krakowskiej.

Elektroniczna rejestracja kandydatów na studia stacjonarne I stopnia odbędzie się w terminie od 6 czerwca 2023 r. do 18 września 2023 r. Dotyczy to wszystkich kierunków oprócz inżynierii wzornictwa przemysłowego, w przypadku której rejestracja potrwa od 6 czerwca 2023 r. do 10 września 2023 r. Podnoszenie kwalifikacji zwiększa Twoje szanse na odnalezienie się w nowych realiach i umożliwia Ci stopniowe zdobywanie kompetencji w zawodzie, w którym chcesz pracować w przyszłości. Studiując, możesz zdobyć wyższe wykształcenie, dzięki któremu masz szansę realizować własne aspiracje i ambicje. A to przełoży się na wyższe zarobki.

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: „czy warto studiować?”. Mamy jednak nadzieję, że lektura tego tekstu pomoże Ci rozważyć różne opcje. To tylko niektóre z powodów, dla których warto podjąć tę, być może niełatwą teraz decyzję. Pamiętaj, że to Ty decydujesz o tym, jak będzie wyglądało Twoje życie. Zatem wszystko w Twoich rękach!