Teoria w praktyce – holistyczne podejście do edukacji
Od samego początku staramy się, by nasi studenci mogli rozwijać swoje umiejętności w praktyce. Podejmujemy współpracę z przemysłem i czołowymi przedsiębiorcami, dając możliwość wdrożenia w życie wyników badań do praktyki gospodarczej. Tylko od początku tego roku PK nawiązała współpracę z krakowskim MPO w celu stworzenia projektów altan i rewitalizacji przestrzeni do odbioru odpadów oraz z firmą MAN Trucks sp. z o.o., w zakresie wspólnego prowadzenia badań naukowych i analiz technologicznych, wzajemnych szkoleń dla pracowników, stażów i praktyk dla studentów oraz innych inicjatyw dydaktyczno-badawczych.
Oprócz tego dbamy również o pielęgnowanie umiejętności miękkich i różnych supermocy, które pozwolą studentom lepiej odnaleźć się na rynku pracy. W ramach projektu PIKAP oferujemy pogłębione doradztwo indywidualne, symulacje rozmów kwalifikacyjnych, a także sesje coachingowe, szkolenia dotyczące umiejętności menadżerskich i społecznych, pracy w zespołach wielopokoleniowych, zarządzania projektem itd. Dodatkowo każdy z uczestników projektu poddawany jest bilansowi kompetencji.
Nasi studenci mogą również wziąć udział w różnego rodzaju programach mentoringowych i coachingowych, gdzie pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje umiejętności miękkie i pielęgnować supermoce takie jak innowacyjność, kreatywność, komunikacja interpersonalna czy umiejętność bycia liderem. Prężnie działające biuro karier pozwala im także sprawniej wejść w rynek pracy i poznać branżę od środka, dzięki kontaktom z przedsiębiorcami podczas cyklicznie organizowanych targów pracy czy rozmaitym ofertom stażów oraz praktyk.
PK – Infrastruktura idealna do rozwoju twoich supermocy
Jako uczelnia stale rozwijamy się, chcąc zaoferować naszym studentom i pracownikom jak najlepsze zaplecze naukowe, które umożliwiają wprowadzanie w życie nawet najbardziej szalonych pomysłów i praktyczne zastosowanie teoretycznych wyników badań. Wewnątrz kampusu działają rozmaite laboratoria, które pozwalają realnie zmienić losy nauki i pielęgnować supermoce. Doskonałym przykładem jest unikatowe w skali świata Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej, otwarte na początku 2024 roku, które umożliwia pracę nad projektami związanymi z walką o czyste powietrze w regionie oraz na terenie całego kraju. Badania i symulacje prowadzone w ramach tego laboratorium pozwalają sprawdzić wpływ środowiska i klimatu na elementy rozwiązań inżynierskich.
Ponadto do dyspozycji studentów jest również Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych, dysponujące unikatową aparaturą umożliwiającą wykonywanie najdokładniejszych pomiarów w skalach od nano do wielkogabarytowych. Badane są tam między innymi części maszyn i układów z wielu różnych branż przemysłu, a możliwości, jakie daje nowoczesne laboratorium czynią to miejsce jednym z najnowocześniejszych centrów badawczych.
Oprócz tego, w ramach PK działają akredytowane laboratoria badań odkształceń i drgań budowli, maszyn i urządzeń energetycznych, badań technoklimatycznych i maszyn roboczych, analiz śladowych, inżynierii cieplnej czy materiałów i konstrukcji budowlanych.
Zaplecze techniczne to jednak nie wszystko, co mamy do zaoferowania. Dbamy również o to, by studenci mogli rozwijać swoją kreatywność i wdrażać w życie innowacyjne pomysły. Właśnie w tym celu na Politechnice Krakowskiej powstało FutureLab – studenckie laboratorium innowacji, które co roku organizuje konkurs, w ramach którego wybierane są studenckie projekty, które przejdą do realizacji i otrzymają finansowanie. Umożliwia to naszym studentom pracę nad sondami kosmicznymi, innowacyjnymi materiałami do zastosowań biomedycznych, budową rakiet czy autonomicznych samochodów. W ten sposób nawet najbardziej szalone naukowe pomysły są wdrażane w życie.
O rozwój kreatywności oraz tworzenie innowacyjnych rozwiązań dbają również różnego rodzaju koła naukowe i studenckie inicjatywy. Na kampusie PK prężnie działa ponad setka kół i organizacji, pozwalających rozwijać się i pielęgnować supermoce, dzięki którym studenci mogą zostać liderami w swojej branży.
Dlaczego właśnie Politechnika Krakowska?
Na Politechnice Krakowskiej każdy student ma szansę odkryć swój talent i rozwinąć swoje unikalne umiejętności. Dbamy o to, by wspierać nie tylko rozwój naukowy naszych podopiecznych, ale również rozwój osobisty, który jest równie istotny na współczesnym rynku pracy. Pobudzamy kreatywność i cenimy sobie innowacyjność, dzięki którym powstają projekty, które realnie zmieniają życie nas wszystkich.
Wszyscy nasi studenci są wyjątkowi. Wierzymy, że wystarczy tylko dać im możliwość i pokazać drogę, by móc patrzeć, jak rozwijają swoje supermoce, które następnie pomagają im odnaleźć się na rynku pracy i stać się liderem w swojej branży. Dzięki zaangażowaniu w rozmaite projekty, studenci PK mieli możliwość wysłania w stratosferę sondy HABSat badającej natężenie promieniowania kosmicznego na różnych wysokościach przelotu i stopień tłumienia przez atmosferę. Razem z partnerami studenci PK stworzyli także projekt ultranowoczesnego drona podwodnego Sabuvis II, którego zastosowaniem interesowało się Wojsko Polskie.
Jedna z doktorantek PK została wyróżniona w konkursie “Student-Wynalazca” przeprowadzonym przez Politechnikę Świętokrzyską pod patronatem Ministerstwa Nauki. Wynalazek badaczki dotyczył sposobu otrzymywania hybrydowego nośnika substancji aktywnych należących do grupy leków przeciwnowotworowych i hybrydowego nośnika substancji aktywnych należących do grupy leków przeciwnowotworowych. Ma on szansę znaleźć szerokie zastosowanie w farmakologii i medycynie, jako inteligentny system dostarczania leków.
Wszystkie te osiągnięcia i projekty studenckie, realnie przekładają się na późniejsze możliwości, dzięki którym znacznie łatwiej jest nawiązać atrakcyjne współprace, poznać branżę od środka czy wyróżnić się na rynku pracy.
Jeśli chcesz odkryć swoje ukryte talenty i rozwinąć swoje naturalne supermoce i nie zwlekaj! Odwiedź Politechnikę Krakowską w trakcie dni otwartych lub skontaktuj się z nami i weź udział w rekrutacji!