Praca podczas studiowania – jak pogodzić pracę ze studiami?

Każdego roku absolwenci szkół średnich stają przed dylematem: praca i samodzielność czy kontynuacja nauki na studiach wyższych? Młodzi ludzie coraz częściej myślą o swoich planach w znacznie szerszej perspektywie. Wielu z nich postanawia rozpocząć pracę już w trakcie studiów. Głównym powodem jest możliwość poszerzania wiedzy przy jednoczesnym zarabianiu pieniędzy i zdobywaniu doświadczenia zawodowego.

Studia i praca – to połączenie jest możliwe!

Połączenie studiowania z pracą zarobkową jest jak najbardziej możliwe. Oczywiście będzie to wymagało od Ciebie odpowiedniego zaangażowania i poświęcenia większej ilości czasu niż w przypadku klasycznej formy edukacji. Nagrodą za włożony wysiłek będzie niezależność finansowa oraz poczucie satysfakcji i życiowej stabilności. Podejmując pracę na studiach, wyznaczasz sobie ambitne cele i z własnej woli dążysz do ich realizacji – co dodatkowo motywuje do działania. Rozwój intelektualny i zawodowy mają duże znaczenie. Wiedza, którą zdobywasz na studiach, pozwala Ci pracować lepiej i skuteczniej, a także ułatwia opanowywanie kolejnych umiejętności praktycznych. Nie zapominajmy, że praca na studiach to nie tylko okazja do zdobywania pierwszych doświadczeń zawodowych. To również możliwość pozyskania dodatkowego źródła dochodu. W ten sposób możesz samodzielnie zarobić na swoje utrzymanie i uzyskać nieco pieniędzy na własne przyjemności.

Jak pogodzić studia z pracą?

Edukacja i praca niejednokrotnie wydają się połączeniem niemożliwym. Jeśli jednak komuś naprawdę zależy, to jest w stanie niemal w każdym przypadku znaleźć sposób na pogodzenie nauki z pierwszymi krokami stawianymi w wybranej branży. Na pewno łatwiej będzie się zmobilizować, jeśli wyznaczysz sobie konkretny cel. Odpowiedz sobie na pytanie: co chcesz osiągnąć, łącząc edukację z pracą? Czy w czasie studiów chcesz zająć się czymś związanym z Twoim kierunkiem/specjalnością, czy może zależy Ci przede wszystkim na zarobkach? Podejmując decyzję, warto też dobrze przemyśleć tryb nauki. Wybierając studia dzienne, musisz liczyć się z tym, że zajęcia na uczelni mogą zajmować kilkanaście i więcej godzin tygodniowo. Pamiętaj, że zbyt dużo obowiązków może przytłoczyć każdą, nawet najbardziej zdeterminowaną osobę. Dlatego warto tak rozpisać swój tygodniowy harmonogram, aby nie zabrakło w nim czasu na życie prywatne i odpoczynek.

Studia dzienne a praca na etat – jak to połączyć i dlaczego warto?

Wielu młodych ludzi już na początku semestru dokładnie analizuje swój plan zajęć i stara się ułożyć go w taki sposób, aby jak najwięcej wolnego czasu poświęcić na pracę zawodową. Dynamicznie zmieniający się rynek zatrudnienia spowodował, że duże znaczenie mają umiejętności praktyczne. Choć posiadanie dyplomu ukończenia szkoły wyższej niewątpliwie jest atutem na rynku pracy, pracodawcy oczekują od kandydatów przede wszystkim doświadczenia. Dlatego też wczesne zdobywanie kompetencji zawodowych zwiększa Twoje szanse na szybkie znalezienie zatrudnienia po ukończeniu etapu kształcenia. O ile w przypadku studiów zaocznych i wieczorowych połączenie nauki z dodatkowym zajęciem zwykle nie stanowi problemu, to studenci dzienni niejednokrotnie muszą się naprawdę nagimnastykować, aby móc pogodzić te dwie sfery. Jednak w większości przypadków jest to możliwe, wystarczy tylko dobrze wszystko zaplanować.

Najprostszym rozwiązaniem może być połączenie studiowania z pracą dorywczą. W ten sposób możemy studiować, a jednocześnie pracować po kilka godzin tygodniowo lub w weekendy. Praca na studiach to doskonała inwestycja w siebie – stawiasz nie tylko na naukę, ale też na rozwój kompetencji zawodowych. Osoby, którym zależy na szybszym rozpoczęciu kariery, mogą zostać zatrudnieni np. w małych, prywatnych firmach, które częściej niż duże zatrudniają na niepełny etat. Wśród popularnych kierunków, które zapewniają pracę już na studiach, wymienić można na przykład informatykę matematykę. Dobrym wstępem do kariery mogą być też praktyki zawodowe i staże. Możesz je odbywać w ramach programu studiów albo poza nim.