STUDIA I STOPNIA
Czas trwania:
3,5-letnie
Rozpoczęcie:
semestr zimowy – 1 października 2025 r.
Geoinformatyka łączy 3 obszary: kompleksową teledetekcję – informatykę – inżynierię
Na kierunku geoinformatyka kształceni są specjaliści posiadający wiedzę z zakresu technik kompleksowej teledetekcji, tzn. pozyskiwania danych z 3 geosfer, tj. atmosfery, litosfery i hydrosfery. Absolwenci posiadają praktyczne umiejętności przetwarzania danych cyfrowych, komputerowej wizualizacji i analizy geodanych (z zakresu geoinżynierii) i hydrodanych (z zakresu hydroinżynierii) oraz danych z badania atmosfery (atmodanych).
W zakresie kompleksowej teledetekcji, studenci poznają techniki geodezyjne, teledetekcję, fotogrametrię oraz nieinwazyjne techniki hydrogeofizyczne i tomograficzne.
Przetwarzanie, wizualizację i analizę geodanych i hydrodanych umożliwia im stosowanie technik informatycznych należących do Data Science (tj. do inżynierii i analizy danych), do których zaliczyć można m.in. cyfrowe przetwarzanie sygnałów i obrazów, zaawansowane programowanie, zagadnienia bazodanowe, systemy CAD i GIS, technologie internetowe.
Dlaczego geoinformatyka?
Kierunek geoinformatyka jako JEDYNY KIERUNEK STUDIÓW W POLSCE, łączy trzy obszary:
- kompleksowej teledetekcji,
- • analizy procesów zachodzących w 3 geosferach, tj. w litosferze (geodane), hydrosferze (hydrodane) i atmosferze (atmodane),
- wykorzystania technik Data Science w analizie pozyskanych danych.
Absolwent kierunku geoinformatyka zna techniki pomiarowe stosowane w kompleksowej teledetekcji oraz potrafi stosować narzędzia informatyczne do przetwarzania danych cyfrowych, komputerowej wizualizacji i analizy geodanych, hydrodanych i atmodanych. Takie interdyscyplinarne wykształcenie znacząco zwiększa możliwości poszukiwania pracy. Uniwersalny charakter zajęć informatycznych zapewnia zdobycie wiedzy i umiejętności w 4 istotnych obszarach z zakresu informatyki i Data Science, tzn. programowanie, symulacje komputerowe, przetwarzanie i analiza danych, komputerowe techniki wizualizacji danych, co pozwoli na zatrudnienie w firmach z branży IT. Dodatkowa wiedza i umiejętności zdobyte podczas pracy z geodanymi, hydrodanymi i atmodanymi pozwolą na poszukiwanie pracy w wielu firmach geoinżynieryjnych i hydroinżynieryjnych oraz w instytucjach badających atmosferę, w których nie znajdą zatrudnienia typowi informatycy.
PROGRAM STUDIÓW DLA KIERUNKU GEOINFORMATYKA
Studia to nie tylko kształcenie
Praktyki i praca
Studenci kierunku odbywają praktyki w firmach z branży geoinżynieryjnej, hydroinżynieryjnej oraz informatycznej.
Zdobycie podczas studiów II stopnia dodatkowej wiedzy i umiejętności m.in. w zakresie komputerowego przetwarzania, wizualizacji i analizy cyfrowych danych, sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, zaawansowanej statystyki komputerowej, zagadnień bazodanowych oraz wiedzy z zakresu sieci komputerowych i narzędzi internetowych, znacząco zwiększa możliwość zatrudnienia w firmach z branży IT. Absolwenci II stopnia kierunku geoinformatyka będą mogli znaleźć zatrudnienie m.in. jako twórcy oprogramowania dla inżynierii i ochrony środowiska oraz nauk o Ziemi, w działach informatycznych firm geoinżynieryjnych i hydroinżynieryjnych oraz w firmach z branży IT.
Dodatkowe informacje https://wisie.pk.edu.pl/kierunek-studiow/geoinformatyka-3/