STUDIA II STOPNIA
Czas trwania:
1,5-roczne
Rozpoczęcie:
rok akademicki 2024/25, semestr letni – 24 lutego 2025 r.
Specjalności:
Inżynierowie Inteligentnych Miast – Przestrzeń
W Europie i krajach rozwiniętych rozpoczął się rozwój tzw. inteligentnych miast (ang. Smart Cities) powodujący zapotrzebowanie na inżynierów posiadających specyficzny zestaw kompetencji techniczno-planistycznych. Powinni oni swobodnie posługiwać się nowoczesnymi technikami i narzędziami oraz niekonwencjonalnymi technologiami podnoszenia jakości życia, efektywnie pracować w interdyscyplinarnych zespołach i integrować lokalne społeczności wokół rozwiązywania problemów.
Właśnie takich specjalistów, swobodnie poruszających się w bardzo rozległym obszarze działalności inżynierskiej, kształci Politechnika Krakowska na międzywydziałowym kierunku gospodarka przestrzenna – utworzonym dzięki współpracy trzech wydziałów: Architektury, Inżynierii Lądowej oraz Inżynierii Środowiska i Energetyki.
Są to studia skierowane do osób ambitnych, z wyobraźnią przestrzenną, chcących w przyszłości współkreować otoczenie w którym żyjemy, współtworzyć miasta i aglomeracje.
Dlaczego gospodarka przestrzenna?
Problematyka wykorzystania przestrzeni jest szeroko obecna w codziennym życiu. Zmagamy się z coraz to nowymi wyzwaniami cywilizacyjnymi i szukamy ich rozwiązań. Do najistotniejszych wyzwań współczesności bez wątpienia należy właściwe zagospodarowanie obszarów miast i aglomeracji w powiązaniu z kluczowymi dla ich funkcjonowania: infrastrukturą komunalną oraz systemami transportowymi. Jest to możliwe wyłącznie dzięki podejściu interdyscyplinarnemu, wykorzystującemu nowoczesną, aktualną i użyteczną wiedzę z różnych dziedzin nauki. Potrzebni są dobrze wykształceni specjaliści – wyposażeni w wiedzę inżynierską i rozumiejący różne aspekty funkcjonowania obszarów miast i aglomeracji. Dyplom ukończenia studiów na kierunku gospodarka przestrzenna, realizowanym wspólnie przez 3 wydziały PK, stanowi bardzo poważny atut na rynku pracy, ponieważ poświadcza zdobycie właśnie takiej wiedzy.
Praca nad strukturą miast nigdy się nie skończy – jest to proces ciągły, gwarantujący pojawianie się coraz to nowych wyzwań zawodowych.
3
Wydziały
Specjalności studiów
Planowanie przestrzenne i gospodarka komunalna (studia stacjonarne)
Absolwenci tej specjalności wiedzą jak zapewnić właściwe warunki rozwoju inteligentnych miast. Dysponują interdyscyplinarną wiedzą z zakresu przestrzennej organizacji rozwoju społeczno-gospodarczego, zasad i techniki planowania przestrzennego, a także specjalistyczną wiedzą z zakresu uwarunkowań oraz zasad i techniki kształtowania przestrzeni, planowania rozwoju infrastruktury technicznej i transportowej. Specjalność dostarcza także poszukiwanych na rynku pracy, praktycznych umiejętności w zakresie tworzenia planów zagospodarowania przestrzennego, opracowań ekofizjograficznych, projektowania przestrzeni wypoczynkowej i turystycznej oraz wykorzystania nowoczesnych technologii komunalnych.
Urbanistyka i transport (studia stacjonarne)
Absolwenci tej specjalności są przygotowani do realizacji zadań z zakresu właściwego zagospodarowania obszarów miast i aglomeracji w powiązaniu z systemami transportowymi. Dysponują specjalistyczną wiedzą dotyczącą zagrożeń klimatycznych, środowiskowych i transportowych, planowania rozwoju miast i regionów, ochrony i kształtowania środowiska miejskiego oraz dziedzictwa kulturowego, zarządzania miastem i marketingu terytorialnego, budownictwa inteligentnego i energooszczędnego oraz funkcjonowania i wykorzystania systemu transportowego w mieście. Posiadają też praktyczne umiejętności planowania i projektowania miast, także dzięki wykorzystaniu technik komputerowych.
Studia to nie tylko kształcenie
Praktyki i praca
Gdzie znajdziesz pracę?
- w biurach projektowych lub planistycznych i firmach konsultingowych zajmujących się planowaniem przestrzennym oraz kształtowaniem infrastruktury technicznej i transportowej;
- w jednostkach lokalnego i regionalnego samorządu terytorialnego;
- w jednostkach administracji publicznej oraz projektowych i wykonawczych;
- zajmujących się zarządzaniem, kształtowaniem warunków i kontrolą rozwoju;
- w podmiotach gospodarczych czy organizacjach pozarządowych ukierunkowanych na tworzenie rozwiązań spełniających współczesne oczekiwania odnośnie wysokiej jakości życia.
Dodatkowe informacje https://rekrutacja.wisie.pk.edu.pl/gp1.html