STUDIA I STOPNIA
Czas trwania:
3,5-letnie
Rozpoczęcie:
semestr zimowy – 1 października 2025 r.
Specjalności:
Inżynier XXI wieku
Inżynieria chemiczna i procesowa jest motorem postępu społecznego, gospodarczego i środowiskowego zapewniając platformę do wymiany informacji i osiągnięć. Jednocześnie jest jedną z najbardziej ekscytujących, wielowątkowych i uniwersalnych dziedzin nauki, która łączy wiedzę z zakresu chemii, biologii, matematyki, fizyki do rozwiązywania zaawansowanych problemów inżynierskich, optymalizacji pracy urządzeń i instalacji przemysłowych zarówno w małych skalach jak i w skali wielkoprzemysłowej. Politechnika Krakowska jest jedyną uczelnią w Małopolsce kształcąca studentów na kierunku inżynieria chemiczna i procesowa.
Studenci kierunku inżynieria chemiczna i procesowa zdobywają uniwersalne wykształcenie techniczne pozwalające na podejmowanie pracy w szerokim zakresie działalności produkcyjnej, projektowej i naukowej. Absolwenci kierunku inżynieria chemiczna i procesowa z powodzeniem znajdują pracę w renomowanych zakładach przemysłowych, biurach projektowych i laboratoriach na stanowiskach różnych szczebli. Są zatrudniani w produkcji, projektowaniu i zarządzaniu a także są właścicielami firm o profilu chemicznym i inżynieryjnym. Wielu z nich realizuje się również w pracy naukowej jak i badawczo-rozwojowej.
Dlaczego inżynieria chemiczna i procesowa?
Rozwój i realizacja nowatorskich technologii wymaga nowoczesnych rozwiązań, które oferuje inżynieria chemiczna i procesowa. Umożliwia ona zarówno rozwiązanie technicznych wyzwań towarzyszących realizacji procesów przemysłowych, jak i licznych problemów życia codziennego. Inżynieria chemiczna i procesowa odpowiada m.in. na pytania w jakich aparatach oraz z jaką wydajnością i sprawnością poprowadzić procesy chemiczne i fizyczne. Dlatego priorytetową wiedzą przekazywaną podczas studiów są zagadnienia z inżynierii reaktorów chemicznych, inżynierii bioprocesowej, procesów adsorpcyjnych i suszarniczych, odnawialnych źródeł energii oraz modelowania komputerowego z wykorzystaniem nowoczesnych programów symulacyjnych.
1
Uniwersalne narzędzie inżyniera
1000
Zastosowań
Specjalności studiów
Inżynieria procesów technologicznych
Studenci tej specjalności uzyskują wykształcenie techniczne z zakresu współczesnej inżynierii chemicznej i procesowej, poszerzone o zakres wiedzy z obszaru nauk matematycznych i przyrodniczych. To pozwala podjąć im pracę w szerokim zakresie działalności produkcyjnej, projektowej oraz badawczej. Absolwenci potrafią rozwiązywać problemy techniczne z zakresu inżynierii chemicznej i procesowej pojawiające się w wielu branżach przemysłowych takich jak przemysł chemiczny, petrochemiczny, energetyczny, farmaceutyczny, spożywczy czy kosmetyczny. Są oni także przygotowani do rozwiązywania zaawansowanych problemów inżynierskich, optymalizacji pracy urządzeń i instalacji przemysłowych. Nowoczesne podejście do dydaktyki sprawia, że Absolwenci mają umiejętności prowadzenia prac w zakresie komputerowego projektowania i komputerowej symulacji procesów przemysłowych. Podczas studiów zdobywają swoją wiedzę i umiejętności w trakcie praktyk studenckich w wiodących na rynku firmach, takich jak: Air Liquide Global E&C Solutions, Grupa Azoty S. A., Jacobs Engineering, PKN Orlen, Synthos, Valeo, ArcelorMittal.
Inżynieria odnawialnych źródeł energii
Studenci tej specjalności uzyskują wykształcenie techniczne z zakresu współczesnej inżynierii chemicznej i procesowej, poszerzone o zakres wiedzy z obszaru nauk matematycznych i przyrodniczych. Oprócz podstawowej wiedzy technicznej posiadają oni ogólne rozeznanie w zakresie OZE. Potrafią oni wykonywać projekty instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej z urządzeniami wykorzystującymi OZE. Absolwenci są przygotowani do podjęcia dalszego samokształcenie w kierunku projektowania i budowy instalacji ze źródłami energii odnawialnej oraz opracowywania sposobów oszczędzania energii w świetle zagadnień ochrony środowiska naturalnego. Mogą oni podejmować pracę w każdym zakładzie przemysłowym realizującym technologie związane z produkcją i wykorzystaniem energii, surowców i ochroną środowiska naturalnego w zakresie działalności produkcyjnej, projektowej oraz naukowej. Są oni także przygotowani do rozwiązywania zaawansowanych problemów inżynierskich, optymalizacji pracy urządzeń i instalacji przemysłowych. Podczas studiów zdobywają wiedzę i umiejętności w trakcie praktyk studenckich w wiodących na rynku firmach, takich jak: Air Liquide Global E&C Solutions, Grupa Azoty S. A., Jacobs Engineering, PKN Orlen, Synthos, Valeo, ArcelorMittal.
Praktyki i praca
Praktyki zawodowe to jedna z najważniejszych form zdobywania wiedzy praktycznej. Studenci mają możliwość odbywania praktyk zarówno programowych jak i ponadprogramowych. Wydział współpracuje w tym zakresie z wieloma zakładami przemysłowymi i ośrodkami badawczymi. Dodatkowo w toku studiów odbywają wizyty studyjne w dużych zakładach przemysłowych w Polsce i Europie.
Absolwenci przygotowani są do podjęcia pracy zawodowej w przemyśle chemicznym, naftowym, farmaceutycznym, kosmetycznym, spożywczym, w energetyce, ochronie środowiska, biurach projektowych, laboratoriach badawczych oraz do tworzenia własnych firm. Mogą podejmować pracę praktycznie w każdym zakładzie przemysłowym realizującym różnorodne technologie związane z produkcją i wykorzystaniem energii, surowców i ochroną środowiska naturalnego.