Matematyka

STUDIA II STOPNIA

Czas trwania:

2-letnie

Rozpoczęcie:

semestr zimowy – 1 października 2025 r.

Specjalności:

Dlaczego matematyka?

‚,Między duchem a materią pośredniczy matematyka.’’ To stwierdzenie Hugona Steinhausa doskonale charakteryzuje matematykę. Opisuje również proces jej rozwoju jako interakcji pomiędzy zadaniem znalezienia rozwiązania praktycznego problemu a rozwojem teorii, która to rozwiązanie oferuje. Próby opisu interesujących nas zjawisk i procesów (czy to związanych z codziennym życiem, czy z zakresu nauk przyrodniczych, społecznych, finansowych) inspirują rozwój matematyki; rozwój matematyki tworzy perspektywę, z której można dostrzec pewne powiązania i struktury otaczającej nas rzeczywistości i podjąć próby tworzenia prognoz i analiz. Współczesny rozwój cywilizacyjny nie byłby możliwy bez matematyki. W szczególności wszelka działalność wymagająca analizy i prognozowania nie może obyć się bez wspomagania ze strony matematyków. Celem kształcenia na studiach II stopnia (magisterskich) kierunku matematyka jest przygotowanie absolwenta, który sprosta tym wyzwaniom.

Młoda kobieta rozmawiająca ze swoim współpracownikiem

Absolwent kierunku matematyka

  • posiada pogłębioną wiedzę z zakresu matematyki i jej zastosowań wspartą umiejętnościami: konstruowania rozumowań matematycznych, testowania prawdziwości hipotez matematycznych, przedstawiania treści matematycznych w mowie i piśmie,
  • umie budować modele matematyczne dla zagadnień z różnych obszarów (np. przyrodniczych, inżynierskich, ekonomicznych lub związanych z technologiami informatycznymi ),
  • potrafi posługiwać się zaawansowanymi narzędziami informatycznymi przy rozwiązywaniu teoretycznych i praktycznych problemów matematycznych,
  • potrafi samodzielnie poszerzać wiedzę matematyczną w zakresie aktualnych wyników badań.
    Ponadto w zależności od ukończonej specjalności absolwent posiada wiedzę i umiejętności z ekonometrii, zaawansowanej matematyki finansowej, ekonomii matematycznej i strategii zarządzania (Matematyka w finansach i ekonomii) lub wiedzę i umiejętności związane z zaawansowanymi metodami numerycznymi, teorią równań różniczkowych cząstkowych, ogólnym modelowaniem stochastycznym i jego zastosowaniem w modelach rynków finansowych (Modelowanie matematyczne).
    Absolwent jest przygotowany do samodzielnej pracy w instytucjach wykorzystujących metody matematyczne do przetwarzania i analizy danych oraz do podjęcia studiów trzeciego stopnia.
    Reasumując: studia na kierunku matematyka wpisują się strategię PK rozwijania interdyscyplinarności, kształcąc oraz realizują postulat dostosowania oferty edukacyjnej do rynku pracy.

Specjalności studiów

Matematyka w finansach i ekonomii

Modelowanie matematyczne

Studia to nie tylko kształcenie

Stypendia

Zobacz rodzaje stypendiów

Przejdź do rodzaju stypendiów

Akademiki

Sprawdź warunki mieszkania

Przejdź do strony warunków mieszkania

Kultura

Poznaj życie studenckie

Przejdź do strony Kultury

Sport

Rozwijaj swoje pasje sportowe

Przejdź do strony sportu

Nauka

Poznaj możliwości rozwoju naukowego

Przejdź do strony nauki

Praktyki i praca

Absolwenci kierunku znajdują zatrudnienie w sektorze finansowym, bankowym i ubezpieczeniowym w zespołach przygotowujących analizy i prognozy dla ośrodków decyzyjnych. Ich wiedza i nabyte podczas studiów umiejętności predestynują ich do pracy w firmach i zespołach zajmujących się analizą danych i wnioskowaniem statystycznym. Znajdą również zatrudnienie w firmach informatycznych projektujących i wdrażającym narzędzia i systemy informatyczne. oraz w innych firmach i organizacjach, w których takie narzędzia i systemy są wykorzystywane.