STUDIA I STOPNIA
Czas trwania:
3,5-letnie
Rozpoczęcie:
semestr zimowy – 1 października 2025 r.
Czas trwania:
4,5-letnie
Rozpoczęcie:
semestr zimowy – 1 października 2025 r.
Studia techniczne – zostań inżynierem
Kierunek transport to studia łączące szeroką wiedzę techniczną, umiejętności analityczne oraz zdolności organizacyjne, przygotowujące do planowania, projektowania i zarządzania nowoczesnymi systemami transportowymi i logistycznymi. Program kształcenia obejmuje kluczowe zagadnienia związane z planowaniem i inżynierią transportu oraz logistyką, co pozwala na elastyczne dostosowanie do potrzeb zmieniającego się rynku pracy. Dodatkowo absolwent kierunku Transport, niezależnie od wybranego profilu specjalizującego, jest kompleksowo przygotowany do pracy zawodowej dzięki wzbogaceniu wiedzy technicznej o zagadnienia z zakresu zarządzania, prawa, ekonomii oraz zastosowania nowoczesnych technologii. Absolwent kierunku transport wykazuje się zdolnością rozumienia uwarunkowań społecznych, ekonomicznych, prawnych i środowiskowych, które mają wpływ na działalność inżynierską. Posiada także umiejętności pracy w zespołach interdyscyplinarnych, co pozwala mu efektywnie działać w złożonych projektach w tematyce transportu, logistyki oraz planowania przestrzennego i zrównoważonego rozwoju miast.
Dlaczego transport?
Trudno wyobrazić sobie współczesną działalność człowieka bez możliwości sprawnego przemieszczania się. Coraz więcej odbywanych podróży oraz coraz większa liczba przewożonych ładunków sprawia, że rośnie silna potrzeba wypracowywania i wdrażania jeszcze bardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań transportowych z uwzględnieniem zmieniających się potrzeb mieszkańców i przedsiębiorców. Oznacza to, że jest duże zapotrzebowanie na dobrze wykształconych inżynierów transportu, posiadających wysokie umiejętności w zakresie planowania i projektowania nowoczesnych rozwiązań w odniesieniu do wszystkich systemów transportowych i logistycznych miast, aglomeracji i regionów.
Studia na kierunku transport otwierają szerokie perspektywy zawodowe, umożliwiając podjęcie pracy zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym, od firm logistycznych i zarządów transportu miejskiego po jednostki projektowe odpowiedzialne za rozwój nowoczesnych systemów transportowych. Łącząc wiedzę techniczną z praktycznymi umiejętnościami, kierunek ten daje wymagane podstawy do projektowania i zarządzania systemami transportowymi oraz do wdrażania efektywnych rozwiązań, które odpowiadają na wyzwania współczesnego świata. Od kilku ostatnich lat kierunek transport na Wydziale Inżynierii Lądowej zawsze zajmuje miejsce na podium w Rankingu Kierunków Studiów Technicznych realizowany przez Perspektywy, jednym z największych i najlepszych portali edukacyjnych. W roku 2021 roku było to 2 miejsce, a latach od 2022 do 2024 roku było to 3 miejsce. Ranking ten ocenia m.in. ekonomiczne losy absolwentów, prestiż, potencjał akademicki, naukowy oraz dydaktyczny.
Proces dydaktyczny na kierunku transport jest wspierany przez licznych partnerów biznesowych. Wsparcie to jest realizowane przez: wykłady eksperckie, wyjazdy studyjne oraz warsztatowe u partnerów, dedykowane staże dla studentów kierunku transport, realizacje prac dyplomowych poprzez rozwiązywanie rzeczywistych studiów przypadku, realizację wspólnych projektów badawczych, czy też sponsorowanie konkursów dla studentów. A to wszystko jest związana z realizacją głównego celu: nauczenie studentów praktycznej wiedzy w konkretnych specjalnościach. Oficjalnymi partnerami Katedry Systemów Transportowych są: Koleje Małopolskie Sp. z o.o., VIA VISTULA, PTV CEE Sp. z o.o., Walstead Kraków Sp. z o.o., EX7 Sp. z o.o., SONETA Sp. z o.o., Zarząd Dróg Miasta Krakowa, Sappi Europe Sp. z o.o., Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków – Balice i Łódzka Kolej Aglomeracyjna Sp. z o.o. Ta lista ciągle się wydłuża.
W 2022 roku dyscyplina naukowa inżynieria lądowa i transport, reprezentowana przez pracowników prowadzących działalność naukową na Wydziale Inżynierii Lądowej PK, uzyskała kategorię A w wyniku przeprowadzonej oceny jakości działalności naukowej za lata 2017-2021. Przyznana kategoria świadczy o wysokim poziomie prowadzonej przez pracowników WIL działalności naukowej prezentowanej w artykułach i monografiach naukowych, patentach na wynalazki, komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych. Ocena jest jednocześnie potwierdzeniem, iż prowadzona działalność naukowa na Wydziale ma istotny wpływ na funkcjonowanie gospodarki i społeczeństwa. Dla studentów to okazja korzystania z wiedzy wybitnych, aktywnych naukowo i zaangażowanych profesorów.
25
lat prowadzenia kierunku
7
firm z ofertą stypendiów fundowanych i zatrudnienia
450
studentów
PROGRAM STUDIÓW – STUDIA STACJONARNE
PROGRAM STUDIÓW – STUDIA NIESTACJONARNE
Studia to nie tylko kształcenie
Praktyki i praca
Studenckie praktyki zawodowe dla kierunku transport są realizowane na Wydziale w wymiarze 4 tygodni dla studiów stacjonarnych oraz 4 tygodni dla studiów niestacjonarnych. Praktykami 4 tygodniowymi objęci są studenci studiów stacjonarnych po 6 semestrze studiów. Na studiach niestacjonarnych praktyki obowiązują po 8 semestrze. Programy praktyk przygotowywane są z reguły wspólnie przez doświadczonych nauczycieli akademickich i zainteresowanych studentów, a następnie zatwierdzane przez Pełnomocnika Dziekana ds. praktyk studenckich. Programy te uwzględniają treści programowe zarówno przedmiotów teoretycznych jak i zawodowych, realizowanych na danej specjalności lub w ramach danego bloku dyplomowania. Merytoryczne podstawy realizacji praktyk uwzględniają również sugestie firm przyjmujących praktykantów i potencjalnych pracodawców absolwentów kierunku Transport.
Studenci kierunku Transport kierowani są na praktyki zarówno do dużych podmiotów (np. MPK w Krakowie, ZIKiT/ZDMK, PKP PLK SA, MPL Kraków-Balice) jak i do niewielkich firm logistycznych i transportowych. Wyznaczeni przez kierownictwo tych podmiotów opiekunowie zawodowych praktyk studenckich są z reguły osobami posiadającymi duże doświadczenie zawodowe.