Postaw na rozwój! Zarejestruj się na studia II stopnia na PK

Na Politechnice Krakowskiej rozpoczęła się rekrutacja na studia II stopnia, zarówno stacjonarne, jak i niestacjonarne. Przygotowaliśmy dla Was atrakcyjną ofertę – jeśli chcecie poszerzyć swoją wiedzę, rozwijać umiejętności interpersonalne oraz zdobywać kompetencje biznesowe. Wśród naszych propozycji znalazły się także nowe kierunki, które znakomicie odpowiadają na aktualne trendy rynku pracy.

Studia magisterskie umożliwiają kontynuację dotychczasowej ścieżki edukacyjnej lub wybór nowego kierunku, który może być komplementarny wobec ukończonych studiów. W obu przypadkach możecie zdobyć szerszą wiedzę w danej dziedzinie. Jednak myśląc o podjęciu nauki na studiach magisterskich warto przyjrzeć się ofercie przygotowanej przez uczelnię. My oferujemy szeroką gamę kierunków studiów, pozwalających na pogłębianie pasji w wielu obszarach, rozwój praktycznych umiejętności i przygotowanie studentów do dynamicznie zmieniającego się rynku pracy. Doskonałym przykładem są nowości wprowadzane w ofercie dydaktycznej.

Po raz pierwszy ruszyła rekrutacja na studia magisterskie na kierunku biotechnologia przemysłowa. W semestrze zimowym 2024/2025 kierunek ten wystartował na studiach I stopnia i cieszył się sporym zainteresowaniem. Teraz pora na to, by był również dostępny dla kandydatów na studia magisterskie. Kadra Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej przez wiele lat realizowała kierunek biotechnologia, a obecnie czerpiąc z bogatych doświadczeń przygotowała unowocześnioną jego wersję, która jeszcze mocniej skupia się na praktycznych aspektach. Biotechnologia przemysłowa jest interdyscyplinarną dziedziną bazującą na naukach przyrodniczych i technicznych. Wykorzystuje systemy biologiczne w produkcji przemysłowej i ochronie środowiska. To nowoczesna dziedzina przemysłu, która intensywnie się rozwija i jest ukierunkowana na tworzenie rozwiązań zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju. Podczas nauki na tym kierunku zdobędziecie m.in. umiejętności w zakresie nowoczesnych technik laboratoryjnych, mikrobiologii przemysłowej, procesów biotechnologicznych w przemyśle oraz szeroko rozumianej inżynierii i technologii chemicznej.

Drugą nowością jest energetyka jądrowa. Do tej pory mieliśmy w swojej ofercie specjalność z zakresu energetyki jądrowej na kierunku energetyka, a teraz przyszła pora na to, by powstał nowy kierunek studiów. Będzie on prowadzony na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki PK we współpracy z Instytutem Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. W programie kształcenia znajdą się takie zagadnienia jak np.: nowe bloki jądrowe, systemy bezpieczeństwa jądrowego, technologie chłodzenia, kwestie cyklu paliwowego, techniki modelowania procesów wymiany ciepła, zagadnienia z zakresu automatyki i sterowania w złożonych systemach oraz instalacjach energetycznych, zagadnienia wpływu pracy elektrowni jądrowych na środowisko, uwarunkowania środowiskowe, ekonomiczne i prawne procesu inwestycyjnego, zasady budowy, modelowania, eksploatacji, projektowania i regulacji parametrów pracy instalacji energetycznych, energoelektrycznych i grzewczych. Nie zabraknie także laboratoriów wyjazdowych i studyjnych do obiektów przemysłowych i badawczych energetyki jądrowej.

Regularnie aktualizujemy programy studiów. Dzięki temu są one nowoczesne i kształcą absolwentów dobrze radzących sobie na rynku pracy. Oprócz wspomnianych nowości – biotechnologii przemysłowej i energetyki jądrowej, proponujemy Wam takie kierunki studiów magisterskich jak: additive manufacturingarchitektura krajobrazuautomatyka i robotykabudownictwobudownictwo w języku angielskimelektrotechnika i automatykaenergetykaenvironmental and land engineeringfizyka technicznageoinformatykagospodarka przestrzennainformatykainformatyka stosowanainfotronikainżynieria chemiczna i procesowainżynieria i gospodarka wodnainżynieria materiałowainżynieria medycznainżynieria produkcjiinżynieria środowiska, matematyka stosowana, mechanika i budowa maszynmechanika i budowa maszyn w języku angielskimodnawialne źródła energii i infrastruktura komunalnapojazdy samochodoweśrodki transportu i logistykatechnologia chemicznatechnologia chemiczna w języku angielskim oraz transport.

Studia II stopnia na Politechnice pozwalają zdobyć specjalistyczną wiedzę, która otwiera nowe możliwości zawodowe i naukowe. Ukończenie studiów magisterskich zwiększy Waszą konkurencyjność na rynku pracy. Pracodawcy cenią osoby o zaawansowanych kompetencjach specjalistycznych. – Absolwenci dwustopniowych studiów lepiej niż inżynierowie oceniają swoje możliwości zatrudnienia w zawodzie oraz czują się pewniej w roli specjalistów w swojej dziedzinie. W grupie osób pracujących zgodnie z wykształceniem, absolwenci II stopnia znacznie częściej wykorzystują wiedzę i umiejętności ze studiów w aktualnej pracy – podaje Biuro Karier PK w raporcie stanowiącym badanie losów absolwentów z rocznika 2023 po 6 miesiącach od ukończenia studiów

Po ukończeniu studiów licencjackich wielu młodych ludzi pracuje zawodowo i zastanawia się czy kontynuować naukę. Doświadczenie pracy przed uzyskaniem dyplomu rzeczywiście może być dodatkowym plusem w uzyskaniu wyższego wynagrodzenia. Warto jednak połączyć je z odpowiednim wykształceniem. Studia magisterskie to inwestycja w przyszłość, która również w tym przypadku otwiera nowe perspektywy. Z danych pochodzących z ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych wynika, że osoby z tytułem magistra zarabiają zazwyczaj więcej niż ich koledzy z dyplomem licencjata czy inżyniera. Zatem studia II stopnia zwiększają szanse na awans i lepiej płatne stanowiska.

Studia magisterskie pozwalają na większy rozwój w konkretnym obszarze. Będąc ekspertem łatwiej przejść od zadań operacyjnych do zarządzania projektami czy zespołami. Jak wynika z przeprowadzonego przez Biuro Karier PK badania losów absolwentów z rocznika 2023 po 6 miesiącach od ukończenia studiów, tytuł magistra sprzyja znalezieniu pracy zgodnej z kierunkiem kształcenia. Zatrudnienie poza branżą znacznie częściej dotyka absolwentów-inżynierów (21,1 proc.) niż badanych, którzy ukończyli dwustopniowe studia (8,3proc.).

Studia magisterskie mogą także stanowić okazję do tego, by zmienić ścieżkę kariery lub zdobyć dodatkowe kompetencje. Jest to zatem szansa na poszerzenie swoich kwalifikacji. Kontynuowanie nauki daje również dostęp do środowiska pełnego inspirujących ludzi – od profesorów, poprzez specjalistów z przemysłu współpracujących z uczelnią po rówieśników. Jest to istotna kwestia, bowiem budowanie relacji i networking to często klucz do sukcesu w biznesie.