Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej
STUDIA II STOPNIA
Czas trwania:
1,5-roczne
Rozpoczęcie:
semestr letni – 24 lutego 2025 r.
Specjalność:
- biotechnologia przemysłowa i w ochronie środowiska
Nowy kierunek studiów!
Biotechnolog inżynierem przyszłości
Biotechnologia to dziedzina interdyscyplinarna, ściśle powiązana z biologią, mikrobiologią, inżynierią genetyczną oraz chemią i technologią chemiczną. Rozpoczynając studia magisterskie na kierunku Biotechnologia przemysłowa, studenci poszerzają swoją wiedzę z zakresu projektowania oraz prowadzenia procesów biotechnologicznych przydatnych w przemyśle związanym z produkcją żywności, leków i suplementów diety, produktów mikrobiologicznych dla rolnictwa i ogrodnictwa, czy też ochrony środowiska. Poznają tajniki inżynierii bioreaktorów, a także dostrzegają różnice pomiędzy mikrobiologią ogólną, a praktyczną, mikrobiologią przemysłową.
Studenci podczas praktyk krajowych, jak i staży zagranicznych, zdobywają praktyczną wiedzę i umiejętności. Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej na którym prowadzony jest kierunek Biotechnologia przemysłowa, otwiera drogę nie tylko na wyjazdy zagraniczne w ramach programów Erasmus+ czy Stars EU, ale także organizuje wykłady prowadzone przez profesorów wizytujących z Francji, Hiszpanii czy też Niemiec. Daje to nie tylko możliwość zdobycia wiedzy ale, co równie ważne, nabycia doświadczenia w pracy w międzynarodowych zespołach i doszlifowania branżowego języka angielskiego.
Pracownicy naukowi wykładający dla studentów kierunku Biotechnologia przemysłowa, chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Pod ich kierunkiem w Kołach Naukowych realizowane są projekty badawcze. Ich autorzy mogą pochwalić się swoimi badaniami na corocznej Wydziałowej i Uczelnianej Sesji Kół Naukowych, prowadzonej również w języku angielskim. Studenci wraz ze swoimi opiekunami wyjeżdżają na Konferencje naukowe, gdzie zdobywają medale i nagrody za innowacyjne rozwiązania, a także wdrożenia w dziedzinach związanych z biotechnologią przemysłową.
Wiedza oraz umiejętności, które nabywają studenci po 3 semestrach nauki na II stopniu kierunku Biotechnologia przemysłowa, przygotowują do inżynierskiego, ekonomicznego oraz ekologicznego podejścia w rozwiązywaniu zadań związanych z procesami biotechnologicznymi. Mają również merytoryczne podstawy do zarządzania firmami oraz instytucjami związanymi z biotechnologią.
Dlaczego biotechnologia przemysłowa ?
Biotechnologia przemysłowa wykorzystuje systemy biologiczne (enzymy, drobnoustroje, grzyby, algi, rośliny itd.) w produkcji przemysłowej i ochronie środowiska – nabyte w trakcie studiów umiejętności pozwalają naszym Absolwentom podjąć pracę zarówno w laboratoriach badawczych jak i przemyśle wielkoskalowym. Jako wysokiej rangi specjaliści znajdują zatrudnienie w branży spożywczej, rolniczej, medycznej, farmakologicznej oraz w ochronie środowiska.
Specjalność studiów
Biotechnologia przemysłowa i w ochronie środowiska
Absolwenci kierunku biotechnologia przemysłowa mają uporządkowaną, podbudowaną teoretycznie wiedzę w zakresie nauk przyrodniczych. Potrafią oznaczać właściwości fizykochemiczne związków chemicznych oraz materiałów i surowców stosowanych w biotechnologii. Zdobywają praktyczne umiejętności do planowania, modelowania i prowadzenia eksperymentów z zakresu biotechnologii przemysłowej, jak również ich interpretacji. Posługują się programami komputerowymi, wspomagającymi realizację zadań typowych dla działalności inżynierskiej w zakresie biotechnologii. Posiadają umiejętność praktycznego korzystania ze zdobytej wiedzy oraz stosują się do zasad dobrej praktyki laboratoryjnej, higienicznej oraz produkcyjnej. Potrafią w działaniach zawodowych postępować z wymogami aktualnych norm i przepisów prawnych obowiązujących w przemyśle oraz w ochronie środowiska, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.
Studia to nie tylko kształcenie
Praktyki i praca
Praktyki zawodowe są nieodzownym elementem zdobywania wiedzy praktycznej. Studenci podczas odbywania praktyk mają możliwość poznania struktury organizacyjnej danego zakładu pracy, specyfiki jego działania, wdrażanych (bio)technologii i procedur analitycznych. Dodatkowo w toku studiów Studenci odbywają wizyty studyjne w różnych zakładach przemysłowych i ośrodkach badawczych, z którymi współpracuje Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej.
Wiedza, kompetencje i umiejętności nabyte podczas studiów przygotowują naszych Absolwentów do podjęcia działalności zawodowej w przemyśle biotechnologicznym i pokrewnych (m.in. chemicznym, medycznym, spożywczym, w ochronie środowiska) oraz do prowadzenie własnej działalności gospodarczej.