Biotechnologia przemysłowa

Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej

STUDIA II STOPNIA

Czas trwania:

1,5-roczne

Rozpoczęcie:

semestr letni – 24 lutego 2025 r.

Specjalność:

  • biotechnologia przemysłowa i w ochronie środowiska

Biotechnolog inżynierem przyszłości

Biotechnologia to dziedzina interdyscyplinarna, ściśle powiązana z biologią, mikrobiologią, inżynierią genetyczną oraz chemią i technologią chemiczną. Rozpoczynając studia magisterskie na kierunku Biotechnologia przemysłowa, studenci poszerzają swoją wiedzę z zakresu projektowania oraz prowadzenia procesów biotechnologicznych przydatnych w przemyśle związanym z produkcją żywności, leków i suplementów diety, produktów mikrobiologicznych dla rolnictwa i ogrodnictwa, czy też ochrony środowiska. Poznają tajniki inżynierii bioreaktorów, a także dostrzegają różnice pomiędzy mikrobiologią ogólną, a praktyczną, mikrobiologią przemysłową.
Studenci podczas praktyk krajowych, jak i staży zagranicznych, zdobywają praktyczną wiedzę i umiejętności. Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej na którym prowadzony jest kierunek Biotechnologia przemysłowa, otwiera drogę nie tylko na wyjazdy zagraniczne w ramach programów Erasmus+ czy Stars EU, ale także organizuje wykłady prowadzone przez profesorów wizytujących z Francji, Hiszpanii czy też Niemiec. Daje to nie tylko możliwość zdobycia wiedzy ale, co równie ważne, nabycia doświadczenia w pracy w międzynarodowych zespołach i doszlifowania branżowego języka angielskiego.
Pracownicy naukowi wykładający dla studentów kierunku Biotechnologia przemysłowa, chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Pod ich kierunkiem w Kołach Naukowych realizowane są projekty badawcze. Ich autorzy mogą pochwalić się swoimi badaniami na corocznej Wydziałowej i Uczelnianej Sesji Kół Naukowych, prowadzonej również w języku angielskim. Studenci wraz ze swoimi opiekunami wyjeżdżają na Konferencje naukowe, gdzie zdobywają medale i nagrody za innowacyjne rozwiązania, a także wdrożenia w dziedzinach związanych z biotechnologią przemysłową.
Wiedza oraz umiejętności, które nabywają studenci po 3 semestrach nauki na II stopniu kierunku Biotechnologia przemysłowa, przygotowują do inżynierskiego, ekonomicznego oraz ekologicznego podejścia w rozwiązywaniu zadań związanych z procesami biotechnologicznymi. Mają również merytoryczne podstawy do zarządzania firmami oraz instytucjami związanymi z biotechnologią.

biotechnologia przemysłowa; próbki; hodowle
probówki

Dlaczego biotechnologia przemysłowa ?

Biotechnologia przemysłowa wykorzystuje systemy biologiczne (enzymy, drobnoustroje, grzyby, algi, rośliny itd.) w produkcji przemysłowej i ochronie środowiska – nabyte w trakcie studiów umiejętności pozwalają naszym Absolwentom podjąć pracę zarówno w laboratoriach badawczych jak i przemyśle wielkoskalowym. Jako wysokiej rangi specjaliści znajdują zatrudnienie w branży spożywczej, rolniczej, medycznej, farmakologicznej oraz w ochronie środowiska.

Dlaczego biotechnologia przemysłowa

Jest to intensywnie rozwijająca się i nowoczesna dziedzina szeroko rozumianego przemysłu. Ukierunkowana jest na tworzenie rozwiązań zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju oraz dbającą o jakość życia przyszłych pokoleń. Biotechnologia przemysłowa wykorzystuje systemy biologiczne w produkcji przemysłowej i ochronie środowiska. Opracowane w ten sposób technologie zastępują przestarzałe już rozwiązania oparte na dotychczasowych rozwiązaniach.

50 lat

Tradycji

100%

Satysfakcji

Specjalność studiów

Biotechnologia przemysłowa i w ochronie środowiska

Studia to nie tylko kształcenie

Stypendia

Zobacz rodzaje stypendiów

Przejdź do rodzaju stypendiów

Akademiki

Sprawdź warunki mieszkania

Przejdź do strony warunków mieszkania

Kultura

Poznaj życie studenckie

Przejdź do strony Kultury

Sport

Rozwijaj swoje pasje sportowe

Przejdź do strony sportu

Nauka

Poznaj możliwości rozwoju naukowego

Przejdź do strony nauki

Praktyki i praca

Praktyki zawodowe są nieodzownym elementem zdobywania wiedzy praktycznej. Studenci podczas odbywania praktyk mają możliwość poznania struktury organizacyjnej danego zakładu pracy, specyfiki jego działania, wdrażanych (bio)technologii i procedur analitycznych. Dodatkowo w toku studiów Studenci odbywają wizyty studyjne w różnych zakładach przemysłowych i ośrodkach badawczych, z którymi współpracuje Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej.

Wiedza, kompetencje i umiejętności nabyte podczas studiów przygotowują naszych Absolwentów do podjęcia działalności zawodowej w przemyśle biotechnologicznym i pokrewnych (m.in. chemicznym, medycznym, spożywczym, w ochronie środowiska) oraz do prowadzenie własnej działalności gospodarczej.