Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki
STUDIA II STOPNIA
Czas trwania:
1,5-roczne
Rozpoczęcie:
rok akademicki 2024/25, semestr letni – 24 lutego 2025 r.
Specjalności:
Czas trwania:
2-letnie
Rozpoczęcie:
rok akademicki 2025/25, semestr zimowy – 1 października 2025 r.
Specjalności:
Inżynierowie inteligentnych miast – energia
Kierunek energetyka jest kierunkiem prowadzonym na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej. W ramach kierunku prowadzone są specjalności: systemy i urządzenia energetyczne oraz energetyka niekonwencjonalna na studiach I oraz II stopnia, a także modelowanie komputerowe w energetyce i prowadzona w języku angielskim energy systems and machinery na studiach II stopnia.
Absolwenci kierunku energetyka mają możliwość starania się o uprawnienia budowlane bez ograniczeń w ramach specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych, a także o uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych.
Po uzyskaniu stopnia inżyniera absolwenci kierunku energetyka mogą samodzielnie wykonywać audyty energetyczne, a po zdobyciu uprawnień budowlanych starać się o uprawnienia do sporządzania świadectw charakterystyk energetycznych.
Dlaczego energetyka?
Sprawne funkcjonowanie gospodarki jest i będzie uzależnione od energetyki, dlatego tak ważne jest zapewnienie zaplecza energetycznego kraju. Ponadto, przed współczesnym światem w obszarze energetyki stoją duże wyzwania w związku z redukcją emisji szkodliwych substancji do atmosfery i ograniczoną ilością paliw kopalnych. Dzięki temu ukończenie kierunku energetyka stwarza szerokie perspektywy na rynku pracy.
Studia na tym kierunku pozwalają zdobyć gruntowną wiedzę z zakresu szeroko rozumianej energetyki i najnowszych technologii energetycznych. Absolwenci dysponują specjalistycznymi umiejętnościami prowadzenia obliczeń, projektowania, badań oraz diagnostyki maszyn i urządzeń cieplnych. Studia na kierunku przygotowują również do projektowania instalacji grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych w obiektach mieszkalnych i przemysłowych oraz wykorzystania szeroko rozumianych odnawialnych źródeł energii.
4
Specjalności
130
Absolwentów studiów
Specjalności studiów
Energetyka jądrowa (studia stacjonarne)
Specjalność zapewni zdobycie zaawansowanej i aktualnej wiedzy w zakresie inżynierii jądrowej oraz energetyki konwencjonalnej. Oferujemy przegląd zagadnień dotyczących: nowych bloków jądrowych, systemów bezpieczeństwa jądrowego, technologii chłodzenia, materiałów i ich trwałości, technologii wspomagających instalacje jądrowe, kwestii cyklu paliwowego. W ten sposób kształcimy na krajowy i zagraniczny rynek pracy ekspertów przygotowanych do projektowania i eksploatacji instalacji jądrowych, z naciskiem na kwestie inżynieryjne. Program specjalności przewiduje laboratoria wyjazdowe i studyjne do obiektów przemysłowych i badawczych energetyki jądrowej. Studia są prowadzone przez pracowników Katedry Energetyki, pracowników Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki, praktyków z przemysłu i pracowników zagranicznych instytutów badawczych.
Energetyka niekonwencjonalna
(studia stacjonarne i niestacjonarne)
Ukończenie tej specjalności gwarantuje wiedzę z zakresu produkcji energii pochodzącej ze spalania i współspalania biomasy w kotłach ciepłowniczych i energetycznych oraz procesów toryfikacji i zgazowania biomasy. Absolwenci znają zagadnienia związane z obliczaniem i projektowaniem oraz doborem turbin wodnych i hydroelektrowni, instalacji solarnych, ogniw fotowoltaicznych oraz elektrowni wiatrowych. Posiadają wiedzę na temat generacji energii w systemie rozproszonym i możliwościach produkcji energii cieplnej i elektrycznej w mikrosiłowniach. Studia na specjalności EN pozwalają również na zdobycie wiedzy z zakresu techniki cieplnej, maszyn i urządzeń energetycznych, elektroenergetyki oraz energetyki konwencjonalnej w ramach przedmiotów kierunkowych.
Systemy i urządzenia energetyczne (studia stacjonarne i niestacjonarne)
Studia na specjalności SiUE kształcą specjalistów posiadających szeroką wiedzę z zakresu techniki cieplnej, maszyn i urządzeń energetycznych, elektroenergetyki oraz energetyki konwencjonalnej i odnawialnej. Absolwenci zdobywają gruntowną wiedzę z zakresu szeroko rozumianej energetyki i najnowszych technologii energetycznych oraz umiejętność prowadzenia obliczeń, projektowania, badań oraz diagnostyki maszyn i urządzeń cieplnych. Specjalność przygotowuje również do projektowania instalacji grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych w obiektach mieszkalnych i przemysłowych oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Studenci poznają zagadnienia związane z dystrybucją energii cieplnej i elektrycznej oraz zasadami ochrony środowiska.
Modelowanie komputerowe w energetyce (studia stacjonarne i niestacjonarne)
W biurach projektowych systemów i urządzeń energetycznych, centrach badawczo-rozwojowych dużych elektrowni oraz przy obsłudze zaawansowanych systemów energetycznych niezbędna jest wiedza z zakresu modelowania systemów energetycznych oraz metod komputerowych wspomagających proces projektowania i monitorowania urządzeń energetycznych. Systemy energetyczne bazujące na odnawialnych źródłach energii jak również tych konwencjonalnych wymagają umiejętności optymalizacji ich warunków pracy. Optymalne warunki pracy systemów energetycznych, dostosowane do zmiennych warunków przesyłu energii elektrycznej można uzyskać dzięki zastosowaniu zaawansowanych programów komputerowych.
Żadna uczelnia techniczna w Polsce nie oferuje specjalności stricte dedykowanej metodom wspomagania komputerowego w energetyce.
PROGRAM STUDIÓW – STUDIA STACJONARNE
PROGRAM STUDIÓW – STUDIA NIESTACJONARNE
Studia to nie tylko kształcenie
Praktyki i praca
Praktyki zawodowe na kierunku realizowane są w biurach projektowych, zakładach produkcyjnych i ośrodkach badawczo-rozwojowych, gdzie studenci uczą się wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce.
Absolwent kierunku znajdzie zatrudnienie w:
- elektrowniach i elektrociepłowniach;
- biurach projektowych i firmach wykonawczych zajmujących się odnawialnymi źródłami energii;
- ośrodkach naukowo-badawczych i uczelniach;
- firmach wykonujących audyty energetyczne oraz świadectwa charakterystyk energetycznych;
- przedsiębiorstwach związanych z wytwarzaniem, przetwarzaniem, przesyłaniem, dystrybucją i magazynowaniem energii;
- biurach projektowych i firmach wykonawczych zajmujących się urządzeniami i systemami energetycznymi, takimi jak elektrownie i elektrociepłownie (konwencjonalne i niekonwencjonalne), kotły, wymienniki ciepła, turbiny (parowe, gazowe, wodne i wiatrowe);
- jednostkach samorządowych jako specjalista w zakresie problemów energetyki;
- prowadzonej własnej działalności gospodarczej.