STUDIA II STOPNIA
Czas trwania:
1,5-roczne
Rozpoczęcie:
rok akademicki 2024/25, semestr letni – 24 lutego 2025 r.
Specjalności:
Czas trwania:
2-letnie
Rozpoczęcie:
rok akademicki 2025/26, semestr zimowy – 1 października 2025 r.
Specjalności:
Dołącz do informatyków
Studia na kierunku informatyka przygotowują absolwentów do pracy w szeroko pojętej branży IT. Dzieje się tak za sprawą dopasowania standardów nauczania do oczekiwań rynku pracy. Kształcenie umiejętności własnego rozwoju zapewnia studentom otwartość na nowe technologie informatyczne. Ukończenie studiów pierwszego stopnia (studia inżynierskie bez podziału na specjalności) daje podstawy do pracy w każdej gałęzi informatyki. Studia drugiego stopnia na jednej z trzech specjalności umożliwiają rozwój ukierunkowanych zainteresowań, zdobycie praktycznej wiedzy i umiejętności oraz udział w badaniach naukowych z zakresu danej specjalności. Zróżnicowane programy nauczania zapewniają elastyczność, dostosowanie kształcenia do zmieniających się warunków i rozwoju technologicznego w informatyce.
Dlaczego informatyka?
Wyobraź sobie, że nagle (nieważne, z jakiego powodu) przestały działać serwery… wszystkie… na całym świecie… Wiem, że to trudne, prawie niewyobrażalne – NIC dookoła nie działa: nie możesz się dowiedzieć na fejsie, co się stało, Twój wyszukany smartfon nie pozwala już na kontakt z całym światem, radio i TV (o ile w ogóle działają) nawołują do zachowania spokoju… Czy chcesz być wśród tych, którzy załamią ręce i stwierdza, że to koniec? A może wolisz dołączyć do tych, którzy wiedzą, jak naprawdę funkcjonuje otaczający Cię świat? Co „siedzi w środku” pudełka zwanego telefonem/komputerem/serwerem? Jak funkcjonuje „ogólnoświatowa pajęczyna WWW”? Jak są przetwarzane gigantyczne ilości informacji produkowane w każdej sekundzie na całym świecie? Jak obronić się przed „złym”, który chce zniszczyć Twoje dane? Jeżeli chcesz dołączyć do kreatorów rzeczywistości dzisiaj i jutro – przyjdź do nas i studiuj Informatykę!
3
Specjalności
2
Stopnie studiów
Specjalności studiów
Cyberbezpieczeństwo (studia stacjonarne i niestacjonarne)
Celem kształcenia na specjalności Cyberbezpieczeństwo jest przygotowanie absolwentów do podjęcia pracy w obszarach związanych z bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni. Kierunek jest silnie powiązany z aktualnymi potrzebami rynku pracy. Specjaliści ds. Cyberbezpieczeństwa są obecnie w czołówce najbardziej pożądanych zawodów zarówno w kraju jak i na świecie. Absolwent specjalności przygotowany jest do podjęcia pracy w wielu podmiotach gospodarczych każdej branży mającej styczność z cyberprzestrzenią jak również w sektorze rządowym.Absolwent w czasie studiów uzyska szerokie kompetencje w dziedzinie informatyki i telekomunikacji, a także aspektach prawnych i organizacyjnych, z naciskiem na pogłębioną wiedzę w zakresie:
- Bezpieczeństwa aplikacji internetowych, systemów komputerowych, aplikacji mobilnych oraz przemysłowych systemów transmisji danych,
- Bezpieczeństwa w sieciach telekomunikacyjnych i analizy ruchu sieciowego,
- Bezpieczeństwa chmur obliczeniowych oraz przetwarzania i ochrony danych typu Big Data,
- Metod obliczeń kwantowych oraz kodowania algebraicznego,
- Zaawansowanych techniki kryptografii i kryptoanalizy.
Data Science (studia stacjonarne i niestacjonarne)
Studia na tej specjalności przygotowują absolwentów do podjęcia pracy w grupie największych podmiotów gospodarczych, dysponujących rozbudowaną infrastrukturą informatyczną, służącą między innymi do gromadzenia, przetwarzania i analizy informacji, w celu skutecznego prowadzenia działalności biznesowej.
Celem kształcenia jest ukształtowanie absolwenta gotowego do podjęcia samodzielnego działania w każdym z kluczowych obszarów informatyki, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień:
- statystyki i probabilistyki,
- akwizycji i przetwarzania danych,
- analizy danych multimedialnych,
- metod eksploracji danych i metod uczenia maszynowego,
- statystycznych metod analizy dużych zbiorów danych,
- zaawansowanych metod statystycznych i obliczeniowych.
Systemy inteligentne i rozszerzona rzeczywistość (studia stacjonarne i niestacjonarne)
Specjalność Systemy Inteligentne i Rozszerzona Rzeczywistość to innowacyjny splot kompetencji z zakresu grafiki komputerowej i multimediów oraz metod sztucznej inteligencji. Ta unikalna w skali kraju specjalność odpowiada na aktualne i przyszłe potrzeby rynku pracy. Absolwent specjalności przygotowany jest do podjęcia pracy w twórczych zespołach wiodących podmiotów gospodarczych jak i prężnie działających start-up’ów w praktycznie każdej gałęzi gospodarki czy instytucji rządowych, zarówno w kraju jak i za granicą.
Absolwent w czasie studiów uzyska szerokie kompetencje w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja, a także aspektach prawnych i organizacyjnych. Elastyczny charakter programu studiów pozwala Studentom na wybór interesujących przedmiotów.
Wśród kompetencji z zakresu nowoczesnych technik multimedialnych można wymienić m.in.:
- programowanie gier komputerowych,
- modelowanie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości,
- wizualizację i animację komputerową.
Do najistotniejszych kompetencji z zakresu sztucznej inteligencji należy zaliczyć m.in.:
- metody uczenia maszynowego i głębokiego,
- metody optymalizacyjne,
- systemy agentowe i uczenie przez wzmacnianie.
PROGRAM STUDIÓW – STUDIA STACJONARNE
PROGRAM STUDIÓW – STUDIA NIESTACJONARNE
Studia to nie tylko kształcenie
Praktyki i praca
Praktyki zawodowe są szansą na zapoznanie się z realiami pracy w firmie informatycznej i doskonałą okazją do zdobycia wartościowych kontaktów zawodowych, które w przyszłości mogą zaowocować ciekawymi propozycjami podjęcia pracy. Dzięki współpracy naszej uczelni i wydziału z firmami, organizacjami, stowarzyszeniami oraz ośrodkami naukowymi z kraju i zagranicy masz szanse dobrze rozpocząć własną ścieżkę kariery zawodowej w postaci praktyk i staży, które z czasem przekształcą się w umowę o pracę. Efekty kształcenia dla kierunku informatyka dają ponadto absolwentom podstawy pozwalające na rozwinięcie własnej działalności gospodarczej, dla której pomocną dłoń oferuje między innymi Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej.