Mieszkanie w akademiku – zalety i wady wynajmowania pokoju w domu studenckim
Akademik, zwany też domem akademickim lub domem studenckim, to obiekt mieszkalny prowadzony przez uczelnię, w którym studenci mogą mieszkać podczas studiów. Tego typu lokum jest uważane za najkorzystniejsze cenowo dla osób, które z powodu odległego zamieszkania muszą znaleźć dla siebie miejsce na czas zdobywania wykształcenia wyższego. Jednym z największych plusów mieszkania w akademiku są niskie koszty. Pokoje w domach studenckich są tańsze, niż wynajem na rynku prywatnym. Takie rozwiązanie pozwala mniej zamożnym osobom na ograniczenie zbędnych wydatków. Bardzo dużą zaletą mieszkania w akademiku jest możliwość nawiązania nowych przyjaźni.
Przebywając w otoczeniu innych osób, nie czujemy się samotni. Możemy aktywnie uczestniczyć w życiu towarzyskim, planować wspólne wyjścia itp. Dodatkowo przez cały czas mieszkania w domu studenckim masz dostęp do notatek z zajęć, testów i innych materiałów przydatnych na studiach. Akademiki zazwyczaj znajdują się blisko kampusu. Sprawia to, że aby dostać się na zajęcia nie musisz tracić czasu na dojazdy. Jednocześnie domy studenckie są dobrze skomunikowane z różnymi częściami miasta, dzięki czemu możesz z łatwością dojechać w inne miejsce. Do najistotniejszych wad zakwaterowania w akademiku należą natomiast: brak prywatności, często niższy, niż w wynajmowanym mieszkaniu standard pokoi, wspólna kuchnia i łazienka oraz będące częścią życia studenckiego imprezy i hałas, mogące utrudniać naukę.
Mieszkanie dla studenta – poznaj plusy i minusy
Innym wariantem zakwaterowania może być wynajęcie pokoju w mieszkaniu studenckim, tudzież całego mieszkania z kilkoma znajomymi. W tym przypadku kluczowym argumentem okazuje się swoboda w doborze lokalizacji oraz towarzystwa. Nie da się zaprzeczyć, że decydując się na zakwaterowanie w prywatnym mieszkaniu podczas toku studiów, możemy liczyć na wyższy standard, niż wynajmując miejsce w akademiku. Kuchnia i łazienka służą do użytku kilku, a nie kilkudziesięciu osób, co zapewnia większą prywatność i komfort. Niektóre rzeczy (np. środki czystości) możemy kupować wspólnie, co zmniejsza koszty. Do najistotniejszych wad związanych z wynajmowaniem pokoju należy cena – na pewno nie jest to opcja dla tych najbardziej oszczędnych. Ponadto lokatorzy muszą znosić swoje wzajemne przyzwyczajenia i zachowania, które mogą objawiać się np. w przesadnym bałaganiarstwie czy głośnych powrotach z całonocnych imprez.
Pokój w akademiku kontra mieszkanie dla studentów – co lepiej wybrać?
Tak naprawdę nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od danej osoby, jej możliwości finansowych, potrzeb i stosunku do nauki. Jedna w szczególności zwróci uwagę na niższe koszta, inna będzie cenić sobie możliwość zamieszkania z przyjaciółmi. Życie w akademiku na pewno wiąże się z większą oszczędnością, jednak może być Ci trudno dopasować się do innych. Z kolei w prywatnym mieszkaniu masz więcej swobody, musisz się jednak liczyć z koniecznością opłacania wyższego czynszu. Jeśli jesteś osobą, która ceni sobie ciszę, spokój i prywatność, dobrą opcją może być stancja, czyli wynajęcie jedynie pokoju w prywatnym mieszkaniu. Masz wówczas dostęp do podstawowych funkcji w innych pomieszczeniach, ale mieszkasz sam i możesz lepiej skupić się na nauce.