Czym różni się praca licencjacka od inżynierskiej?
Praca dyplomowa polega na samodzielnym opracowaniu określonego zagadnienia naukowego. Odzwierciedla ona ogólną wiedzę i kompetencje związane ze studiami oraz umiejętność korzystania z naukowych źródeł wiedzy na dany temat. Piszemy ją nie tylko po to, aby formalnie ukończyć studia i uzyskać dyplom. To również świetna okazja do rozwijania zainteresowań, na które wcześniej nie miało się czasu. Napisanie i obrona pracy dyplomowej uprawnia do posługiwania się tytułem naukowym. Jego rodzaj zależy od poziomu studiów oraz specyfiki kierunku.
Pracę licencjacką pisze się na ostatnim roku studiów licencjackich I stopnia. Jej pozytywna recenzja oraz zdanie egzaminu dyplomowego umożliwia uzyskanie tytułu licencjata. W pracy licencjackiej należy przedstawić i rozwiązać problem badawczy w obrębie wybranego tematu.
Natomiast na koniec studiów inżynierskich I stopnia pisze się pracę inżynierską. Jej obrona upoważnia dyplomanta do posługiwania się tytułem inżyniera. Prace inżynierskie zazwyczaj mają charakter praktyczny. Ich zasadniczym celem jest przedstawienie określonego projektu inżynierskiego, jego wykonanie oraz weryfikacja. Przygotowanie pracy inżynierskiej jest zwieńczeniem zakończenia I poziomu studiów na takich kierunkach jak architektura, architektura krajobrazu, inżynieria medyczna czy inżynieria wzornictwa przemysłowego.
Jak wygląda obrona pracy licencjackiej?
Obrona pracy licencjackiej odbywa się w obecności trzyosobowej komisji egzaminacyjnej powołanej przez dziekana. Zasiadają w niej przewodniczący oraz dwóch członków: promotor i recenzent pracy. Nim jednak dojdzie do obrony, trzeba złożyć w dziekanacie gotową pracę zaakceptowaną przez promotora oraz komplet dokumentów wymaganych przez uczelnię. Egzamin licencjacki odbywa się w terminie i miejscu wyznaczonym przez uczelnię. Przy wejściu należy okazać dokument tożsamości w celu weryfikacji. W większości przypadków sama obrona to tylko formalność. Na początku egzaminatorzy poinformuje Cię o przebiegu obrony.
Później usłyszysz kilka pytań: o treść przedstawionej publikacji oraz takie związane z tematem studiów. Jeśli dana osoba pracę dyplomową pisała sama, naprawdę nie ma się czego obawiać. Musisz po prostu udowodnić komisji, że jesteś autorem/autorką przedłożonego przez Ciebie tekstu naukowego. Po udzieleniu odpowiedzi zostaniesz poproszony/na o opuszczenie sali – wtedy komisja się naradza. Pozostaje czekanie na wyniki. W niektórych przypadkach decyzja o faktycznym obronieniu egzaminu zostaje podana od razu. Czasem egzaminatorzy każą poczekać, aż zaprezentują się wszyscy dyplomanci. Zapewne zastanawiasz się, ile trwa obrona pracy licencjackiej. Tak naprawdę to bardzo indywidualna sprawa, jednak przyjmuje się, że zazwyczaj egzamin dyplomowy trwa około 20 minut.
Jak przygotować się do obrony pracy licencjackiej?
Obrona pracy dyplomowej to moment, którego wielu studentów się obawia. Aby zmniejszyć zdenerwowanie związane z całym wydarzeniem, warto poświęcić czas na odprężenie. Dzień przed obroną wybierz się do kina, spotkaj się z przyjaciółmi albo wypróbuj różne techniki relaksacyjne. Staraj się opanować stres – skoro promotor dopuścił Twoją pracę do obrony, znaczy to, że jest pewien Twoich kompetencji. Obrona wieńczy cały Twój trud włożony w tym okresie w naukę. Podczas tego procesu każdy chce Ci pomóc. Promotor ma być Twoim mentorem i sprzymierzeńcem. Jemu też zależy na tym, żeby Twoja praca „przeszła”.