Odkryj sekret sukcesu: dlaczego absolwenci Politechniki Krakowskiej rządzą rynkiem?

Co rusz w mediach pojawiają się informacje o kolejnych sukcesach odniesionych przez studentów i absolwentów Politechniki Krakowskiej. W wielu branżach absolwenci uczelni są prawdziwymi ekspertami, a spora część z nich prowadzi własne, dobrze prosperujące przedsiębiorstwa. W czym tkwi sekret sukcesu naszych wychowanków?

Politechnika Krakowska – gdzie nauka miesza się z praktyką

Od samego początku istnienia Politechnika Krakowska stara się oferować jak najwyższą jakość edukacji. Już w pierwszych latach działalności uczelnia łączyła badania z praktyczną stroną nauki, podejmując liczne współprace z przemysłem. Do dziś władze uczelni starają się na bieżąco reagować na zmieniające się trendy i potrzeby rynku, dostosowując programy nauczania czy otwierając nowe, perspektywiczne kierunki.

Dzięki nawiązywaniu współpracy z różnymi firmami, studenci Politechniki Krakowskiej mają możliwość wdrożenia wyników badań naukowych do praktyki gospodarczej, wcielając w życie plany i odnosząc namacalne efekty. Nowoczesne laboratoria oraz wysoko wykwalifikowana kadra pracownicza pozwalają tworzyć przestrzeń badawczą na najwyższym poziomie, co przekłada się na realne sukcesy i praktyczny rozwój naszych wychowanków.

Klucz do sukcesu – jak Politechnika Krakowska pomoże ci odnieść sukces?

Jeśli tylko masz chęci i motywację, by rozwijać swoje umiejętności i poszerzać swoją wiedzę, my pomożemy ci odnieść sukces. W Politechnice Krakowskiej dbamy o to, by nauka nie opierała się wyłącznie na przeglądaniu badań i czytaniu książek. Wiemy, jak we współczesnym świecie istotna jest kreatywność, dlatego robimy wszystko, by pobudzać kreatywne myślenie i szukać innowacyjnych rozwiązań różnych problemów. 

W strukturach uczelni działa 101 kół naukowych, które prężnie rozwijają się w niemal każdym instytucie. Studenci łączą się, wspólnie tworząc rozmaite projekty i podejmując współpracę z przedsiębiorstwami, które umożliwiają wdrożenie w życie nowatorskich rozwiązań w wielu branżach. Oprócz tego, w ramach Politechniki Krakowskiej prężnie działa FutureLab – studenckie laboratorium innowacji. Dzięki temu co roku organizowany jest konkurs, w ramach którego studenci zgłosić własne projekty, które przejdą do realizacji i otrzymają dodatkowe finansowanie. W tym roku wyłoniono aż 27 z 55 projektów, wśród których znalazły się między innymi nanogels do zastosowań biomedycznych, projekt budowy rakiet oraz silnika rakietowego czy autonomiczny samochód w małej skali PKar.

Dbamy również o to, by najbardziej ambitni studenci mieli możliwość podnoszenia swoich kompetencji i rozwijania umiejętności pod okiem mentorów, podczas programów mentoringowych. Aby umożliwić studentom wejście na rynek pracy i współpracę z największymi przedsiębiorcami, regularnie organizujemy Inżynieryjne Targi Pracy oraz projekty współpracy z przemysłem, a także rozbudowujemy bazę ofert pracy, stażów i projektów badawczych. W ramach projektu PIKAP prowadzimy pogłębione, indywidualne doradztwo oraz wsparcie grupowe dla studentów, w postaci sesji coachingowych czy rozmaitych szkoleń zwiększających kompetencje i możliwości absolwentów.

Kim są absolwenci Politechniki Krakowskiej?

Absolwentów PK można znaleźć w wielu branżach – inżynierii, transporcie, budownictwie czy architekturze. Wielu naszych wychowanków realizuje się zarówno w pracy naukowej, jak i w praktycznych aspektach, tworząc własne firmy czy zajmując stanowiska eksperckie w kluczowych projektach. Wśród naszych absolwentów znajduje się wielu specjalistów w swoich dziedzinach. Są to między innymi:

  • dr inż. Antoni Bojarski, będący prezesem zarządu CERMET-BUD sp. z o.o. Przedsiębiorstwa Inżynierskiego w Krakowie i autorem kilkudziesięciu publikacji oraz projektów w obszarze budowli hydrotechnicznych i ochrony przeciwpowodziowej.
  • dr inż. Małgorzata Fedorczak-Cisak – specjalistka w zakresie budownictwa energooszczędnego, zrównoważonego rozwoju i efektywności energetycznej, dyrektorka Małopolskiego Centrum Budownictwa Energooszczędnego. 
  • dr hab. inż. Arkadiusz Kwiecień, prof. PK, laureat Nagrody Naukowej PAN 2015, twórca opatentowanej technologii Polimerowych Złączy Podatnych w budownictwie, autor i współautor ponad 180 publikacji naukowych. Prezes zarządu spółki spin-off FlexAndRobust Systems sp. z o.o., doskonale poruszający się w realiach współczesnych start-upów. 
  • Jerzy Malec, absolwent Wydziału Mechanicznego PK, właściciel firmy Kemaz, a następnie Prezes Zarządu Pfaffenhaim PL, uruchomił promocje kluczy i zamknięć patentowych oraz systemów Master-Key na rynku polskim. W 2007 roku zapoczątkował działalność w budownictwie jako właściciel firmy Budomax, a następnie jako deweloper pod firmą DOM NB realizując wielorodzinne obiekty mieszkaniowe.
  • Kazimierz Murzyn, prezes Fundacji Klaster LifeScience Kraków i Dyrektor Zarządzający Inicjatywą Klaster LifeScience Kraków; członek grupy strategicznej SCANBALT; wiceprezes Global Innovation Network INC, organizacji non-profit NC, USA; Członek Komitetu Biotechnologii PAN, Członek Rady Interesariuszy Zewnętrznych Przy Wydziale Rolniczo-Ekonomicznym.

Oprócz nich do grona naszych absolwentów należą znakomici inżynierowie, specjaliści i biznesmeni, a także naukowcy, którzy odnieśli sukcesy, jak Sławomir Olejnik (CEO Polska Innowacyjna) czy Zbigniew Konieczek (prezes zarządu Newag), Wielu z nich skorzystało z możliwości rozwoju, jakie dała im Politechnika Krakowska i dziś angażują się w programy mentorskie, wspierając młodych studentów w realizacji ich własnych projektów i rozwoju osobistym. 

Świetnym przykładem kariery absolwenta PK jest historia Daniela Kukli – właściciela Hydrosprzęt Kukla Spółka, której działalność koncentruje się na naprawach, remontach oraz odbudowie maszyn budowlanych. Ścisła współpraca naukowo-badawcza z PK pozwoliła nie tylko rozbudować dział serwisu, ale również stworzyć prototyp innowacyjnego rozwiązania 3-komorowego siłownika hydraulicznego do realizacji badań odzysku energii w układzie napędowym minikoparki. 

Dlaczego właśnie Politechnika Krakowska?

W murach PK staramy się tworzyć unikalną atmosferę, która pozwala rozwijać kreatywne myślenie i jednocześnie zdobywać wiedzę oraz praktyczne umiejętności, które pozwolą odnaleźć się na rynku pracy i we współczesnym biznesie. Dostęp do innowacyjnych technologii i nowoczesnych laboratoriów, wykwalifikowana i wspierająca kadra akademicka oraz możliwość współpracy z największymi przedsiębiorcami w różnych branżach sprawiają, że przed studentami PK stoją niemal nieograniczone możliwości dalszego rozwoju. Wystarczy jedynie chęć i motywacja do działania, które z pomocą rozmaitych projektów finansowanych przez uczelnie, można przekuć w coś innowacyjnego.

Jeśli chcesz zobaczyć, jak od środka wygląda życie na Politechnice Krakowskiej, odwiedź nas w czasie dni otwartych i spotkaj się z doradcami, którzy udzielą ci niezbędnych informacji i pomogą dobrać odpowiednią ścieżkę rozwoju. Przyjdź i dowiedz się, jak dołączyć do grona liderów branży!