Jakie studia po maturze rozszerzonej z matematyki? Poznaj 5 polecanych kierunków

Ukończenie szkoły średniej i zdanie egzaminu maturalnego to ważny etap w życiu każdego ucznia liceum lub technikum. Po napisanej maturze przychodzi czas na bardzo ważną decyzję: jakie studia wybrać, aby zagwarantować sobie dobrą pracę i bezpieczną przyszłość. Wybór uczelni i kierunku powinien odbyć się przede wszystkim w zgodzie z samym sobą i własnymi preferencjami. Warto jednak być świadomym, że niektóre specjalności mogą zaprocentować bardziej niż inne. Dlatego prezentujemy 5 najbardziej przyszłościowych kierunków, które mogą zainteresować świeżo upieczonych maturzystów zdających matematykę na poziomie rozszerzonym.

Co po maturze z rozszerzonej matematyki?

Matematyka, podobnie jak język polski i język obcy nowożytny, jest przedmiotem obowiązkowym na maturze. Absolwenci szkół średnich mogą wybrać, czy chcą przystąpić do egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym, czy rozszerzonym. Pamiętajmy, że to, co zdecydujemy się zdawać na maturze, może zaważyć o tym, na jakie studia się dostaniemy. Rozszerzona matura z matematyki przyda się przede wszystkim kandydatom na studia techniczne, ale nie tylko. Niezależnie od planowanej ścieżki akademickiej znajomość algorytmów, wzorów oraz języka matematyki przyda się każdemu – również humaniście. Poza specjalnościami na kierunku matematyka dużą popularnością cieszą się także studia z zakresu zarządzania, ekonomii, bankowości czy rachunkowości i finansów.

Side view of focused students using desktop pc in classroom

Jakie studia wybrać po maturze rozszerzonej z matematyki?

Osoby, które przystąpiły do egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie rozszerzonym, mogą wziąć pod uwagę wiele ciekawych kierunków studiów. Wybierając uczelnię oraz specjalność nie warto kierować się chwilową modą czy chwytliwymi hasłami marketingowymi. Zamiast tego przed złożeniem dokumentów trzeba uwzględnić kilka istotnych dla nas parametrów, m.in. możliwości, jakie oferuje dany kierunek, a także swoje ambicje i cele zawodowe. Planując kolejny etap edukacji, trzeba zwrócić uwagę na profil danej placówki (tzn. czy jest to uczelnia techniczna, ekonomiczna, humanistyczna czy artystyczna), informacje na temat kadry, koszty związane ze studiowaniem oraz zaplecze organizacyjne uczelni (np. warunki przyznawania stypendiów, akademiki, podpisane umowy międzynarodowe itp.). Warto też uwzględnić prognozy dotyczące rynku pracy – pomoże to uniknąć rozczarowań w przyszłości. Świeżo upieczonym maturzystom, którzy chcą zadbać o swoją przyszłość zawodową, polecamy ofertę edukacyjną Politechniki Krakowskiej. To jedna z najlepszych uczelni technicznych w Polsce, od wielu lat kształcąca wysokiej klasy specjalistów w bardzo rozległym obszarze działalności inżynierskiej.

Top 5 kierunków 2022/2023 po maturze rozszerzonej z matematyki

Wybrałeś maturę z matematyki na poziomie rozszerzonym? Taki egzamin otwiera przed Tobą wiele drzwi. Po rozszerzonej maturze z matematyki możesz startować na najbardziej opłacalne i przyszłościowe kierunki studiów inżynierskich. Jeśli planujesz studiować na Politechnice Krakowskiej, znajdziesz tam całe mnóstwo interesujących opcji. Najbardziej perspektywiczne
zawodowo kierunki to:

• informatyka – informatycy są stale poszukiwani przez pracodawców, a ten kierunek daje praktycznie nieograniczone możliwości zawodowe; absolwenci informatyki mogą znaleźć zatrudnienie m.in. jako programiści, testerzy, administratorzy czy graficy,
  • informatyka w inżynierii komputerowej – kolejny kierunek, który niemal na pewno da Ci w przyszłości świetną pracę,
  • budownictwo – dobrze znany i chętnie wybierany kierunek; studia w zakresie budownictwa zagwarantują Ci zdobycie wiedzy w zakresie nauk matematyczno-fizycznych oraz staną się przepustką do znacznie lepszych ofert pracy,
  • automatyka i robotyka – idealne studia dla osób zafascynowanych technologią, pozwalające na kształcenie w wyspecjalizowanej dziedzinie,
  • informatyka stosowana – to niewątpliwie przyszłościowy kierunek, gwarantujący solidną, dobrze płatną pracę w branży IT.