Jak odkryć swoje predyspozycje zawodowe i naukowe? Jak wybrać studia?

W życiu każdego człowieka przychodzi kiedyś taki moment, że musi podjąć decyzję dotyczącą dalszego kształcenia. Jakie studia wybrać? Jaką uczelnię wziąć pod uwagę? Takie pytania co roku kłębią się w głowach świeżo upieczonych maturzystów. W najbliższym czasie wybierasz się na studia, ale nie masz pewności, który kierunek przyniesie Ci satysfakcję i wymarzoną pracę? Jeśli tak, to doskonale trafiłeś. W niniejszym artykule poruszyliśmy niezwykle ważną i aktualną kwestię, czyli jak wybrać odpowiedni kierunek.

Jak mądrze wybrać studia i pracę?

Właśnie zdałeś maturę i zastanawiasz się, na jakie studia aplikować? Musisz pamiętać, że od tego, jaki kierunek wybierzesz i na jakiej uczelni będziesz studiować, zależy w dużej mierze Twoja zawodowa przyszłość. Co można zrobić, aby uniknąć czarnego scenariusza? Przede wszystkim przeanalizować swoje osobiste predyspozycje, możliwości i zainteresowania. Nie jesteś pewny, z jaką dziedziną związać swoją przyszłość? Najefektywniejszy sposób wyboru ścieżki kariery to określenie predyspozycji i preferencji zawodowych na podstawie możliwości własnego charakteru. Aby zaplanować karierę akademicką, na samym początku określ swoje cele i odpowiedz sobie na pytanie: dlaczego właściwie chcę studiować? Możesz samodzielnie wypisać swoje mocne i słabe strony, możesz też rozwiązać któryś z testów kompetencji (gotowe kwestionariusze do wypełnienia znajdziesz w Internecie). Studia są doskonałą okazją do rozwinięcia swoich zainteresowań, a zarazem pozwalają przygotować się do przyszłego zawodu. Współczesny rynek pracy jest dynamiczny i wymaga od osób rozpoczynających karierę umiejętności podejmowania kilku zadań jednocześnie. Aby zadbać o swoją przyszłość, dokonując wyboru danej uczelni i kierunku, warto kierować się trzeźwym spojrzeniem na potrzeby rynku pracy. Nie jest żadną tajemnicą, że absolwenci kończący studia techniczne i inżynierskie mają zdecydowanie łatwiejszy start w prawdziwe zawodowe życie, mogą też liczyć na większe pieniądze.

Student at library looking at laptop and thinking

Jaki kierunek studiów wybrać? Błyskawiczny poradnik dla niezdecydowanych

Każdego roku polskie uczelnie oferują całe mnóstwo atrakcyjnych i nowoczesnych kierunków studiów. Wyboru możesz dokonać spośród wielu specjalności technicznych, ekonomicznych, przyrodniczych, filologicznych, prawniczych, społecznych itd.

Lista jest naprawdę długa i imponująca. Wiesz już, z jaką dziedziną chcesz związać swoją przyszłość, ale nie masz pewności, na jaki dokładnie kierunek postawić?

Jeśli masz głowę pełną pomysłów, posiadasz precyzję i wyobraźnię, a gdy tylko masz okazję, to zaczynasz rysować, prawdopodobnie jesteś idealnym kandydatem na studia z architektury bądź architektury krajobrazu. Kierunki te oferują szerokie wykształcenie ogólne, techniczne i artystyczne. Absolwenci architektury i architektury krajobrazu znajdą zatrudnienie w pracowniach, mogą też prowadzić własną działalność twórczą w zakresie projektowania architektonicznego i urbanistycznego.

Do jednych z najciekawszych kierunków związanych z projektowaniem należy inżynieria wzornictwa przemysłowego. Studia na tej specjalności obejmują dwa obszary kształcenia: nauki techniczne oraz sztukę w dziedzinie sztuk plastycznych.

Dla osób o umysłach ścisłych znakomitym kierunkiem może być matematyka lub matematyka stosowana. Wybierają je kandydaci o ponadprzeciętnych uzdolnieniach, którzy odkryli w sobie pasję do rozwiązywania skomplikowanych problemów matematycznych. Jeśli oprócz matematyki fascynuje Cię jeszcze fizyka i chemia, dobrym pomysłem może być studiowanie inżynierii materiałowej. To kierunek kształcący wysokiej klasy specjalistów z zakresu świadomego projektowania i wytwarzania materiałów oraz nadawania im oczekiwanych cech użytkowych. To, jakie studia wybierzesz, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Niemniej poznanie własnych predyspozycji oraz uwzględnienie trendów panujących na rynku zwiększa szanse na uzyskanie ciekawej i dobrze płatnej pracy w przyszłości.