Jak mądrze wybrać studia i pracę?
Właśnie zdałeś maturę i zastanawiasz się, na jakie studia aplikować? Musisz pamiętać, że od tego, jaki kierunek wybierzesz i na jakiej uczelni będziesz studiować, zależy w dużej mierze Twoja zawodowa przyszłość. Co można zrobić, aby uniknąć czarnego scenariusza? Przede wszystkim przeanalizować swoje osobiste predyspozycje, możliwości i zainteresowania. Nie jesteś pewny, z jaką dziedziną związać swoją przyszłość? Najefektywniejszy sposób wyboru ścieżki kariery to określenie predyspozycji i preferencji zawodowych na podstawie możliwości własnego charakteru. Aby zaplanować karierę akademicką, na samym początku określ swoje cele i odpowiedz sobie na pytanie: dlaczego właściwie chcę studiować? Możesz samodzielnie wypisać swoje mocne i słabe strony, możesz też rozwiązać któryś z testów kompetencji (gotowe kwestionariusze do wypełnienia znajdziesz w Internecie). Studia są doskonałą okazją do rozwinięcia swoich zainteresowań, a zarazem pozwalają przygotować się do przyszłego zawodu. Współczesny rynek pracy jest dynamiczny i wymaga od osób rozpoczynających karierę umiejętności podejmowania kilku zadań jednocześnie. Aby zadbać o swoją przyszłość, dokonując wyboru danej uczelni i kierunku, warto kierować się trzeźwym spojrzeniem na potrzeby rynku pracy. Nie jest żadną tajemnicą, że absolwenci kończący studia techniczne i inżynierskie mają zdecydowanie łatwiejszy start w prawdziwe zawodowe życie, mogą też liczyć na większe pieniądze.
Jaki kierunek studiów wybrać? Błyskawiczny poradnik dla niezdecydowanych
Każdego roku polskie uczelnie oferują całe mnóstwo atrakcyjnych i nowoczesnych kierunków studiów. Wyboru możesz dokonać spośród wielu specjalności technicznych, ekonomicznych, przyrodniczych, filologicznych, prawniczych, społecznych itd.
Lista jest naprawdę długa i imponująca. Wiesz już, z jaką dziedziną chcesz związać swoją przyszłość, ale nie masz pewności, na jaki dokładnie kierunek postawić?
Jeśli masz głowę pełną pomysłów, posiadasz precyzję i wyobraźnię, a gdy tylko masz okazję, to zaczynasz rysować, prawdopodobnie jesteś idealnym kandydatem na studia z architektury bądź architektury krajobrazu. Kierunki te oferują szerokie wykształcenie ogólne, techniczne i artystyczne. Absolwenci architektury i architektury krajobrazu znajdą zatrudnienie w pracowniach, mogą też prowadzić własną działalność twórczą w zakresie projektowania architektonicznego i urbanistycznego.
Do jednych z najciekawszych kierunków związanych z projektowaniem należy inżynieria wzornictwa przemysłowego. Studia na tej specjalności obejmują dwa obszary kształcenia: nauki techniczne oraz sztukę w dziedzinie sztuk plastycznych.
Dla osób o umysłach ścisłych znakomitym kierunkiem może być matematyka lub matematyka stosowana. Wybierają je kandydaci o ponadprzeciętnych uzdolnieniach, którzy odkryli w sobie pasję do rozwiązywania skomplikowanych problemów matematycznych. Jeśli oprócz matematyki fascynuje Cię jeszcze fizyka i chemia, dobrym pomysłem może być studiowanie inżynierii materiałowej. To kierunek kształcący wysokiej klasy specjalistów z zakresu świadomego projektowania i wytwarzania materiałów oraz nadawania im oczekiwanych cech użytkowych. To, jakie studia wybierzesz, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Niemniej poznanie własnych predyspozycji oraz uwzględnienie trendów panujących na rynku zwiększa szanse na uzyskanie ciekawej i dobrze płatnej pracy w przyszłości.