Decyzja o wyborze studiów nie jest prosta. To dla większości kandydatów duże obciążenie psychiczne i niemały stres. Każdego roku tysiące polskich maturzystów i maturzystek zastanawiają się, na jaki kierunek postawić, by zapewnić sobie godną przyszłość.
Skąd wiedzieć, które studia będą najlepsze? Czym kierować się przy podejmowaniu ostatecznej decyzji o wyborze uczelni i kierunku? Jeśli wciąż się wahasz, pozwól, że Ci pomożemy i podpowiemy, na co zwracać uwagę przy wyborze studiów.
Skąd mogę wiedzieć, czy wybieram dobrze?
Choć większość młodych ludzi wybiera kierunek zgodnie ze swoimi marzeniami lub celami, to relatywnie wiele z nich ma wątpliwości odnośnie do słuszności swojej decyzji. Wielu kandydatów, ulegając namowom rodziny czy kolegów, zapisuje się na studia pod wpływem chwilowej mody czy trendów. Warto mieć jednak świadomość, że podejmowanie decyzji o wyborze studiów na zasadzie bezrefleksyjnego podążania za wskazaniem rodziców czy starszych studentów nie jest słuszną drogą. Dorośli nie są w stanie przewidzieć, jakie miejsca pracy pojawią się, a jakie znikną za kilka lat. Zmieniający się rynek pracy szybko weryfikuje niektóre wybory, dlatego lepiej bazować na zapotrzebowaniu i prognozach rynku pracy, a także ofercie wybranej przez nas uczelni.
Wybierz studia, które sprawią Ci przyjemność
Wiesz już, że wybór studiów nie powinien być podyktowany przez rodzinę czy przyjaciół. Choć oczywiście można zasięgnąć ich opinii, najważniejszym kryterium przy wybieraniu uczelni i kierunku powinny być własne zainteresowania i preferencje kandydata. Najlepiej podążać po prostu za tym, co naprawdę myślimy i w czym najlepiej się czujemy. To właśnie indywidualne predyspozycje mogą być naturalnym drogowskazem obszarów nauki, w których najlepiej się odnajdziemy.
Moment złożenia podania na uczelnię może wywoływać niemały stres, dlatego zanim to zrobisz odpowiedz sobie na pytania: Jakie przedmioty lubisz? W czym jesteś lepszy od kolegów? Za co chwalą Cię nauczyciele? Odpowiedzi, których udzielisz, będą wskazówką, w którym kierunku powinny pójść Twoje wybory.
Przeanalizuj perspektywy rynku pracy
W wybieraniu studiów na podstawie indywidualnych odczuć nie ma niczego złego – warto jednak wziąć pod uwagę również inne czynniki, jak chociażby ocenienie naszej potencjalnej sytuacji na rynku zawodowym po skończeniu danej specjalności. Aby wybrać studia i nie żałować podjętej decyzji, warto przeanalizować perspektywy, jakie dają poszczególne dziedziny nauki i dyscypliny naukowe. Pamiętaj, że ukończenie studiów ma niebagatelny wpływ na całe Twoje przyszłe życie. Podjęcie decyzji co do uczelni i kierunku nie powinno opierać się modzie czy chwilowych trendach.
Jako przyszły student powinieneś pomyśleć szczególnie o tym, w jakiej dziedzinie będziesz mógł z powodzeniem realizować się zawodowo. Wybierając kierunek nie można sugerować się wyłącznie opinią rodziców czy znajomych, ale też aktualną sytuacją na rynku pracy – a ten kształtuje się bardzo dynamicznie.
Do najbardziej przyszłościowych kierunków zalicza się obecnie m.in. informatykę, informatykę stosowaną, informatykę w inżynierii komputerowej, matematykę, elektrotechnikę i automatykę czy automatykę i robotykę. Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników z określonymi kompetencjami i o wąskich umiejętnościach technicznych jest coraz większe – dyplomowani eksperci z wymienionych wyżej dziedzin to obecnie najbardziej poszukiwani specjaliści na rynku pracy w Polsce i za granicą.
Chcesz zostać milionerem? Wybierz dobre studia!
Wybierając kierunek studiów, często decydujemy jednocześnie o tym, jak będzie wyglądała nasza kariera zawodowa. W trakcie nauki na uczelni zdobywamy wiedzę i doświadczenie, które powinny zaprocentować na przyszłość. Nie jest to łatwe zadanie, zważywszy na to, że przecież nie każdy już w chwili składania podania ma ściśle sprecyzowane plany na najbliższe lata. Nauka na uczelni będzie mogła przemienić się w najbardziej dochodową inwestycję w samego siebie, jeśli wybierzemy kierunek uważany za najlepszy i najbardziej przyszłościowy.
Oczywiście pieniądze to nie wszystko, ale dobrze połączyć przyjemne z pożytecznym i dać sobie szansę na to, by móc realizować swoje pasje i cieszyć się wysokimi wypłatami.
Studia humanistyczne czy techniczne – które są bardziej opłacalne?
Polskie uczelnie oferują kandydatom na studia wiele ciekawych możliwości. Ranking najlepiej płatnych zawodów nie pozostawia jednak złudzeń – najlepiej płatne zawody to te po studiach technicznych. Po skończeniu takich studiów niemal zawsze można liczyć na atrakcyjną pracę i solidną pensję.
W zestawieniu najczęściej wybieranych uczelni na studiach I stopnia i jednolitych magisterskich jest Politechnika Krakowska. Badanie losów 3117 absolwentów PK studiów I i II stopnia, którzy ukończyli studia od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 roku, ujawniło, że ukończenie studiów II stopnia sprzyja znalezieniu pracy w zawodzie. Absolwenci studiów II stopnia najbardziej oceniają rozwinięte na studiach kompetencje oraz zdobytą wiedzę techniczną i inżynierską.
Mnogość kierunków technicznych to z pewnością zaleta, a w zestawieniu z korzyściami ekonomicznymi wybór takich studiów może być naprawdę dobrym pomysłem.